…a budeme v pohodě

Letos u Comics Centra vychází již druhý svazek série Ú.P.V.O.. S pořadovým číslem 6 a podtitulem Univerzální stroj jde dost možná o ten nejlepší díl, který z tohoto „Hellboyova universa“ zatím vzešel.

Čtete-li můj blog, pak jste nemohli v loňském květnu minout nadšení, jež jsem vršil na Žabí mor (tak se jmenuje kniha). Komiksová série Ú.P.V.O. totiž tehdy ve svém třetím díle nabrala zcela jiný směr. Ne sice nezajímavé, přesto pro mě osobně v mnoha ohledech pouze nahozené, povídky, které se v Ú.P.V.O. v díle 1 a 2 objevovaly, vystřídal kontinuálně vyprávěný příběh. Díky svým odbočkám se svého charakteru tajuplné mozaiky nezřekl, jak ale dokazuje nejnovější, šestý díl, Ú.P.V.O. nyní funguje mnohem sevřeněji a promyšleněji.

 

Předchozí díly mne nadchly a vlastně jsem nečekal, že by se má spokojenost mohla posunout ještě o stupínek výš. Univerzální stroj má ale natolik funkčně skloubený mix napětí a odkrývání minulosti jednotlivých postav, že jsem nemohl knihu odložit. A uvítal jsem, že tentokrát vlastně docela výrazně absentuje exploatace v akci. S výjimkou vizuálně expresivní „řežby“ v džungli, kterou otevře poklidná hláška kapitána Benjamina „…a budeme v pohodě“, zde fyzická konfrontace vesměs pouze hrozí. Ono postupné pnutí, které v nás možnost střetu vyvolává, má v závěru uchvacující gradaci – pekelná stvůra se objeví sice jen v několika oknech, její ztvárnění a úhly, jimiž se na ni skrze kresbu Guy Davise díváme, však završí bohaté čtení dokonalou „třešničkou“.

Přesto na Univerzálním stroji oceňuji zejména jednotlivé reminiscence hlavních postav. To, co zpočátku působí banálně (a vlastně možná i rozpačitě), když si hrdinové usednou ke stolu a o sobě začnou mluvit, se proměňuje v intenzivní exkurzi do minulostí, mnohdy velmi bolavých, temných a s potenciálem ještě významněji vstoupit do vývoje děje. Mohl bych být sice konkrétnější, ale obíral bych vás o zážitek.

Šesté Ú.P.V.O. mi dokazuje, že paradoxně mnohem dospělejším vypravěčem se zdá být John Arcudi. Mignola přichází s nápady (viz jeho doslov), ale i některé střípky z posledního Hellboye ve mne vzbuzují pocit, že je neumí dostatečně vytěžit a především včlenit do větších (funkčních) celků. To se naopak Arcudimu nesmírně daří.

Kresbu Mika Mignoly mám moc rád, přesto – byť se nyní už opakuji – Guy Davis dokázal z jeho konceptu vyjít a bez úmyslu jej kopírovat posouvá Mignolovu vizuálně zajímavou sošnost do spontánnější a expresivnější kresby.

Téma/Příběh
Vyprávění
Kresba
Coloring
Průměr

Název:
Ú.P.V.O. 6 – Univerzální stroj
Autor: Mike Mignola, John Arcudi, Guy Davis
Rok vydání: 2016, 1. vydání
Počet stran: 144
Nakladatelství: Comics Centrum
Cena: 499 Kč
ISBN: 978-80-88152-16-3

 

 

Navigate