Aspoň špetku lidství

Tzv. vězeňské filmy mají v Hollywoodu dlouholetou tradici. Ačkoliv v tuzemské databázi mezi nejoblíbenějšími tituly figuruje Darabontovo Vykoupení z věznice Shawshank, o čtrnáct let dříve vznikl titul, který si sice takovou základnu fanoušků nevybudoval, přesto by váš zájem vzbudit měl.

Brubakera natočil v roce 1980 Stuart Rosenberg. Režisér, jehož jméno si dost možná budete pamatovat jen díky filmu Frajer Luke (1967). Ačkoliv s Paulem Newmanem natočil ještě další tři snímky, žádný z nich se kvalitou a ani ohlasem Lukovi nevyrovnal. Upřímně, žádný jiný kousek v Rosenbergově filmografii vlastně neoplývá takovou „aurou“, aby se o něm muselo učit v dějinách kinematografie. A to i přesto, že se Rosenbergovo jméno pozitivně odrazilo na vývoji televizní produkce, nebo coby pedagoga i na vývoji některých současných tvůrců (například Darrena Aronofského). Výše uvedené věty však postrádají jeden důležitý moment – ano, tím je právě počin z roku 1980.

Brubaker není pouze název filmů, ale také příjmení ústřední postavy. Henry Brubaker, ztvárněný Robertem Redfordem, na základě expozice filmu vystupuje jako jeden z (nových) vězňů nápravného zařízení Wakefield. Po počáteční exkurzi diváka světem, kde spravedlnost dostává dosti na frak, se karty začínají měnit. Z Brubakera se vyklube nový ředitel, který má v úmyslu nejen zatočit s nešvary (korupce, šikana), ale také vybudovat systém, který umožní vězňům nabýt nejen více svobody, ale také odpovědnosti. A některé tak třeba lépe připravit na normální život mimo mříže.

Jenže Rosenbergům film není žádným idylickým obrazem odhodlaného bojovníka za právo a lidskost, nýbrž smutnou zprávou o absenci obojího v soudobé americké společnosti. Brubaker nejen svým stylem, ale právě i tématem jako by vzešel spíše ze 70. let, kdy se rodí politicko-kritický film, speciální (sub)žánry zaměřené na policejní nebo soudní nemoci. Všudypřítomná korupce, násilí, které sotva dokáže být odlišné, ať už stojíte na straně zákona nebo mimo ni, ale také až donkichotský boj se systémem, chcete-li něco změnit k lepšímu.

Tím, jak Rosenberg bez patosu (no, v závěru se jej trochu dočkáme) a realisticky vykresluje výše uvedené motivy, stvořil nejen velmi poutavý film, ale také dílo, které dalece přesahuje dobu svého vzniku. Dokazuje to i nyní jeho premiéra na DVD a BD nosičích. Titul bude mít dost možná mezi lavinou novinek tendenci zapadnout, ale ti, kteří mu dají šanci, nezalitují.

 

Brubaker

1980 / Drama / 132 minut / USA
Hrají: Robert Redford, Yaphet Kotto, Jane Alexander, Murray Hamilton, David Keith, Morgan Freeman
Režie: Stuart Rosenberg
Kamera: Bruno Nuytten
Hudba: Lalo Schifrin

Blu-Ray
Zvukové formáty: česky DTS-HD Master Audio 5.1 / anglicky DTS-HD Master Audio 5.1 

Titulky: české
Obrazové formáty: 16:9 / 1920×1080 / 1,85:1 

DVD
Zvukové formáty: česky DD 5.1 / anglicky DD 5.1 

Titulky: české
Obrazové formáty: 16:9

Navigate