Básník, ne ten Reinerův

Dominik Dán je na Slovensku legendou. Má prodaných na 650 000 knih. Vévodí žebříčkům. Já ho vůbec neznal. Chyba.

I ty první údaje jsem si vlastně přečetl. O Dánech jsem toho věděl více, než o Dánovi. Aniž bych byl vyloženě milec detektivky či krimi, přesto si rád pro takové žánrové kousky natáhnu ruku. Když začala o Básníkovi, který nyní vychází v českém překladu, básnit Olga Biernátová, tu svět zná možná víc pod nickem Nofreeusernames, nechal jsem se zlákat. Opak chyby.

Ještě rovnou zkraje. Na československé detektivky a kriminálky jsem si nikdy nepotrpěl. Snad proto, že jsem u nich trpěl. Televizi jsem pak obcházel, knihu žádnou už okem ani neomrkl. Jakási abstraktní zeď neporozumění se mezi námi vztyčila. Jenže Básník ji přelézá. Nebo možná ji pomalu boří. Kdoví, třeba začnu číst jednu Dánovu knihu za druhou. Nedivil bych se.
Jeho styl neoplývá žádnou literární květnatostí, jde vesměs velmi rychle po faktech, hutně a co nejsrozumitelněji líčí prostředí, které se najednou stává živějším. Jeho hrdinové – jo, využiji literární klišé – jsou z masa a kostí, jen zkrátka někdo o část masa přijde, někdo i o tu kost. Vraždy si moc nezadají s brutalitou ze Severu (zdravím hlavně Norsko!), ale při líčení se Dán očividně v nich tak nerochní (ano, zdravím hlavně tebe, úchylné Norsko!). Má to výhodu, že veškerý děj pak působí realističtěji. Jen možná se budete svých přátel, spolužáků či milenek (nene, žádnou nemám, a už se neptejte) více bát.

Dominik Dán ale neumí jen věrohodně zacházet s reáliemi, další síla vychází z řádků vždy, když čteme o ústředních postavách. Detektiva Krauze budete zbožňovat (i přes fakt, že v realitě byste se mu obloukem vyhnuli). Dokonce možná tak jako Harryho Holea (kuk, Norsko!).

Vím, že jsem se zde ani za mák nezmínil o zápletce, ale prosímvás, to po mně ani nechtějte. Podstatnější zpráva pro vás zní, že pokud tenhle žánr máte alespoň trochu rádi, Dominika Dána si vepište do wishlistu, mustlistu a klidně i na lednici, abyste si jej koupili. Na léto si udělám nějakou hezkou sérii, protože jestli i další jeho knihy jsou tak výborně napsané, nebude mi ani vadit ten všudypřítomný pach obětí…

 

Navigate