Belmondo je muž

Kdysi trhal pohledem ženám svršky, dokázal být neoblomný, stejně jako romantický milovník. A díky filmům Phillippa de Brocy se stal i předobrazem více/méně šikovného dobrodruha, předobrazem Indiana Jonese. Jean-Paul Belmondo je muž z Ria i Hongkongu.

MagicBox nás poslední dobou umí obdařit nejen žhavými novinkami, nebo osvědčenými postaršími tituly, ale také střípky stále žijícími díky divácké nostalgii. Patří mezi ně i vzpomínky na televizní obrazovku, v níž se proháněl Belmondo (s hlasem Jiřího Krampola), tu více, tu méně úspěšně utíkal či pronásledoval, aby zachránil svou milou nebo sebe sama. Z triptychu, v jehož názvu stojí Muž z… vyšly nyní na DVD a Blu-Ray discích první dva snímky. Muž z Ria a komediálnější Muž z Hongkongu.

De Broca v každém z dílů přistoupil ke svému hlavnímu hrdinovi s upraveným konceptem. Typologie Belmonda je tvárná stejně jako jeho herectví, proto v příběhu z Ria má jeho postava důraznější gesta i chování, jasněji formulovaný cíl a obklopuje ji i žánrově čistější kombinace dobrodružného filmu a komedie. Naopak Muž z Hongkongu začíná putovat směrem k ironizaci dobrodružného a akčního žánru, převládají humorné prvky, Belmodova postava lavíruje mezi nešikou a hrdinou. A zatímco v prvním případě byla zápletka vystavěna jako tradiční cesta za vytyčeným cílem (někoho či něco najít/zachránit), v následující variaci už hrdina spíše hledá a nachází chuť žít, a to prostřednictvím střídavé směsi úprku a obranného útoku vůči velmi nespecifikovanému nebezpečí.

 

celá recenze k přečtení zde

Navigate