Goon znovu na scéně 

Už počtvrté. Neskutečné! Jak opakovaně přežít takovou nálož černého humoru, popkulturních odkazů a kresebných hříček? Eric Powell si zahrává s naším zdravím. No, pokud to má jen trošičku v hlavě „v pořádku“ tak, jako postavy jeho komiksové série Goon, nemělo by nás překvapit, kdyby nám svým nekompromisním vyprávěním chtěl způsobit padoucnici.

V rámci roku existují dva ústřední momenty, kdy coby čtenář nejen zpozorním, ale vytáhnu krejčovský metr a začnu odpočítávat dny do vydání – nových dílů Klíče a zámku a Goona. Nakladatelství Comics Centrum se mi tak opakovaně stará o zvýšení hladiny adrenalinu. A to nyní vynechávám samotný čtenářský zážitek, když už se novinka dostane do rukou a neopustí je, dokud není poslední list řádně až lačně probádán. Z Goona máme v českém překladu zatím venku díly čtyři, ten čtvrtý, na který se hodlám právě zaměřit, nás rozhodně nepřekvapí a nezklame, pokud už víme, že Powell zkrátka neumí nepřekvapovat a nezklamávat.

Čest a děsivé konsekvence z ní plynoucí jde ruku v ruce s nápaditostí (Powell je buď miláčkem andělů, nebo se prostě upsal ďáblovi) předchozích dílů. Jednotlivé kapitoly a minipříběhy vrší střety na sebe a promíchávají je s nejrůznějšími žánry. Patrná je obliba těch „béčkových“, takže máte-li rádi, když někdo chodí hodně pomalu, ale nebezpečně (třeba zombie), nebo umí krutopřísně mluvit, koukat a u toho občas vystřelit (například gangster z klasického Hollywoodu), budete odměněni. A samozřejmě, Powell si oblibuje i tradiční sci-fi – a jak ukáže tato kniha – tak i vězeňské filmy. Ne snad, že by chtěl Powell machrovat, kolik toho načetl a nakoukal, nebo snad nás zkoušet, co z toho všeho rozklíčujeme jako podvratné hry s odkazy, přesto právě tento přístup k tvorbě mě na něm hodně baví. Goon dostává nový rozměr a nemůže nudit ani při opakovaném čtení.

Mimochodem, to i v případě „čtyřky“ bude ultrazábavné (a ultradivné). Eric Powell netlačí na pilu, aby za každým obrázkem vyvstal fór, přesto jako celek má Goon humoru, že by si jej mohli pronajímat do svých děl ostatní autoři a stále by Goon bavil.

Zajímavý je tentokrát posun v kresbě a malbě, resp. portfoliu technik a výtvarných přístupů, s nimiž Powell pracuje. Koncept hodně vychází z let minulých (právě v souvislosti s těmi žánry a odkazy na konkrétní díla), barevnost je rozhodně „sepranější“. Zatímco komponování a charakterová kresba představuje poklad, který by si měl Powell hýčkat, místy příliš vytažené obrysové linky bych pro příště klidně i oželel.

Podtrženo a sečteno, otázka nezní, zda si Goona 4 přečíst nebo nepřečíst. Ale jestli si jej přečíst znovu do týdne, nebo pauze dát třeba o den navíc…

 

 

Eric Powell
Goon: Čest a děsivé konsekvence z ní plynoucí
Comics Centrum, Praha 2015
160 stran
499 Kč

Navigate