Hitler si dal další dávku

Adolf Hitler žádající si další dávku. Němečtí vojáci s pervitinem v kapsách, aby přežili další noc. Takové dějiny Třetí říše jste ještě neslyšeli.

Norman Ohler se pustil do svého nebeletristického díla, chtělo by se říci, náhodou. Nebo spíše souhrou jistých okolností, mezi něž patřilo i nalezení deníku lékaře Theodora Morella. Jeho pacientem nebyl nikdo menší, nežli sám Vůdce. Deník byl o to pikantnější, neboť obsahoval pečlivé záznamy léčby – léčby s pomocí návykových látek. Ohler začal postupně odkrývat dosud prakticky nepoznané souvislosti druhé světové války.

Totální rauš, jakkoliv název či anotace může znít bulvárně, představuje precizní vědecký přístup. Autor pracuje se zdroji a vše, co jen lze, zasazuje do kontextu, aby nevznikla domněnka, že utváří novou interpretaci jen za účelem senzace. Ne snad, že by všechno bylo jednoznačně doložitelné, Ohler to přiznává, ostatně, samotný Morellův deník obsahuje místa, která jsou těžko čitelná. Vzniká tak přirozeně prostor ke konstrukcím, které mohou a nemusí být zcela oprávněné a pravdivé. Takových míst však není, vlastně překvapivě, tolik, a tak ústřední informace Totálního rauše nelze jen tak zlehčovat. Naopak, měly by se začít zařazovat do probírání daného období a aktualizovat se díky nim i životopisy, zejména pak samotného Adolfa Hitlera.

Kniha plní sice všechny předpoklady vědeckého textu, nikterak ji neschází poutavý jazyk. Norman Ohler zkrátka dobře věděl, že drží v rukou třaskavé téma – a podařilo se mu jej dostatečně atraktivně podat. Aniž by se zřekl přísných norem toho, co mu dovoluje vědecké bádání. Číst takovou práci je už z formálního hlediska radost. A když k tomu připočítáte právě ony informace, věřte, že budete o Totálním rauši ve svém okolí povídat a povídat.

Název:
Totální rauš. Drogy ve Třetí říši
Autor: Norman Ohler
Rok vydání: 2016, 1. vydání
Počet stran: 344
Nakladatelství: HOST
Překlad: Nina Fojtů
Edice: Populárně-naučná
Vydání knihy: vázaná, e-book
ISBN: 978-80-7491-790-5

 

 

Navigate