Hořící potvora

Oheň patří k těm titulům, které na sebe v 90. letech upozornily zvučným obsazením a řemeslně výborně odvedenou prací především v tzv. technických složkách. Režie se chopil Ron Howard, hudbu složil Hans Zimmer. A na slávu bylo zaděláno.

Nyní, když film znovu vychází na DVD a poprvé i na modrých plackách, máme možnost posoudit, zda mu čtvrtstoletí jeho života neubralo dech. Hned z úvodních záběrů lze dobu, v níž Oheň vznikal, vyčíst. Howard klade až přílišný důraz na efektní (dnes už však spíše srandovní) zpomalené záběry a montáže z nich složené. Zimmer si zakomponuje mimo jiné i notně patetické pasáže, stejně tak správně devadesátkovou elektroniku coby podklad pro písničku. Herci jsou prakticky všichni nemálo známí, jen se už tak neřeší jejich vzájemná „chemie“. A proto ani tak nepřekvapí, že vůbec ty nejzajímavější pak zůstanou role vedlejší (Donald Sutherland a Robert De Niro). Ale zde ze mě možná hovoří potíž se sledováním Williama Baldwina, pro mě nejméně sympatického ze všech Baldwinů světa. Sázka na něj coby hlavní postavu představuje ten největší slabinu snímku Oheň (a když nepočítám angažmá při adaptacích knih Dana Browna, tak i největší režijní přešlap samotného Howarda). William Baldwin se po celou dobu snaží uhrát více poloh, které mu postava nabízí – ukřivděného bratra, citově zraněného syna, laškovně zamilovaného muže, stejně tak (a hlavně) akčního hrdinu. Nic z toho mu však nevychází. Mohlo by se nabídnout tvrzení, že je proto, že jeho společníci jsou vesměs velmi solidní až nadprůměrní herci. Jenže s pohledem na celou jeho další filmografii se ukazuje, že problém se schovává zejména ve vlastní herecké neschopnosti samotného Baldwina.

No, ale dosti hejtů a zpět k Ohni. Ten se totiž jinak „ukoukat“ rozhodně dá i dnes. Ano, zmíněné zpomalené sekvence už zrovna dramatičnost nepodtrhnou (zvláště, když při nich vidíte zpomaleného Williama Baldwina… ne, vlastně už nebudu rýpat) a finále filmu je natolik patetické, že v tom začnete hledat nějaký skrýt a notně podvratný úmysl Rona Howarda. (Který v tom ale nebude, protože s ohledem na Howardovu filmografii, k něčemu takovému se nikdy neodhodlal.) Tím nejzajímavějším je pak samotný oheň. Scény s ním jsou totiž mnohdy opravdu působivé, vlastně i choreograficky. A poslední akční scéna v ohni je sympaticky monstrózní.

 

Podtrženo sečteno, Oheň dnes bude spíše lépe fungovat pro ty, kteří jej (jako já) kdysi okukávali na pultech videopůjčovny a pojí si s ním vzpomínání na vlastní užaslý kukuč, když pár chlápků se potýkalo s Potvorou (ohněm).

P.S.: Ještě k Zimmerově hudbě. Je skvělá. Třeba skladba You Go We Go.

Režie
Téma/Příběh
Vyprávění
Postavy
Styl
Herecké výkony
Technické kvality filmu
Průměr

Oheň
Backdraft
Režie: Ron Howard
Rok vzniku: 1991
Vydal: MagicBox
Nosič: Blu-RayDVD
Cena: 399 Kč, 149 Kč

 

 

Navigate