Ideálně duchařský podzim

Ochladilo se, tma přichází brzy, listí postupně opouští stromy a za dveřmi je svátek všech mrtvých. Konečně nadešel vhodný čas ke čtení dvou posledních knižních novinek nakladatelství Comics Centrum. 

Nemálo obsáhlý svazek Duchové mrtvých, v němž Richard Corben oživuje ve svých kresbách několik povídek a básní Edgara Allan Poa, se na pultech objevil už v září. Jenže zkuste si číst tuhle vpravdě hororovou záležitost, kde život má k tomu, co se odehrává někde vedle něj/po něm, nebezpečně blízko, v časech babího léta, kdy přemýšlíte, zda si zase nevytáhnout ze skříně své pestrobarevné bermudy. Proto jsem s knihou otálel, byť nepopírám (před vámi bych si nic tajit nedovolil), že mi zvědavé pravé oko občas do knížky zabloudilo. Naštěstí jsem však nepolevil a vzal knihu Duchové mrtvých do rukou až v době, kdy o příchodu podzimu nebylo pochyb. A i vám komiks doporučuji až nyní, když máme za dveřmi Halloween.

Edgar Allan Poe patří mezi mé nejoblíbenější „povídkáře“. Zbožňuji jeho schopnost skrze slova intenzivně oslovovat všechny vjemové smysly. Jeho dar vyvozovat zvuk, dávat až fyzicky najevo, co hlavní postavy potkávají, považuji za stejně důležitou (možná vlastně důležitější) vlastnost jako talent vymýšlet si na malé ploše dostatečně velké příběhy, tragické, tajemné, strašidelné. Nepřekvapí proto, že se Poe tolikrát setkává s filmovými adaptacemi. A nemůže překvapit ani ta komiksová.
V Corbenových rukou mu to rozhodně sluší. Richard Corben se skvěle osvědčil coby scénárista s citem pro zkratku, kdy delší literární útvar transformuje do několika stran „obrázků“, aniž by se zbytečně moc opíral o berličky typu vypravěče. A naopak u adaptací básní rozvádí dílčí motivy, aby komiksová povídka takový děj „utáhla“ a nevyzněla jako plácnutí do vody.
Corben ve svých adaptacích nijak zvlášť Poa neinovuje, neinterpretuje, více energie soustředil na vizuální ztvárnění obrazů, na snahu, aby se i zde jedinečný Poův styl mohl projevit. Nemůžu tvrdit, že by mi jeho výtvarný styl byl nějak zvláště srdci blízký. Mnohdy má až příliš vyhlazené kontury a stylizaci na pomezí karikatury. Na straně druhé dokazuje, jak dobře zvládá postupné budování napětí. Dobře mu to jde s variacemi stínů, tmy a příšeří, stejně jako s dramatickými momenty, kdy postavy balancují na hranici duševního zdraví (či fyzického přežití). Absence výtvarné exprese je tak s kompozicemi v zajímavém kontrastu.

To druhý „duchařský kousek“, který Comics Centrum vypustil do prodeje, mi obrazově naopak náramně sedí. U První knihy hřbitovní se vystřídalo sedm kreslířů, stylem se však od sebe příliš nevzdalují. Pracují přednostně s jemnou obrysovou linkou a dostatečně popisným vykreslením detailů, stejně jako standardně (zvláště pak pro mladší čtenáře ideální) rozvrženým okům na stránce. Navíc všechny tvůrce spojuje barevnost Loverna Kindzierského. Ten potlačuje barvy, jak jen může, a to i v projasněných dnech (nicméně dnech, které se odehrávají na hřbitově…). A ačkoliv zde nedochází k takovému kontrastu, jako u Duchové mrtvých, přesto Kindzierský dokáže od sebe velmi přehledně oddělit postavy živé a neživé, duchy či ty, kteří se pohybují někde na pomezí života a smrti.

První kniha hřbitovní převádí text Neila Gaimana, a to prostřednictvím vyprávění P. Craig Russella (má na svědomí i adaptaci Gaimanovy Koralíny). Ačkoliv se dělí na několik kapitol, které fungují sami o sobě jako povídky, stále jde o korálky zavěšené na jednotící dějové linii – která v první knize není dořešená a budeme si muset na ni ještě počkat. První knihu hřbitovní si budou moci přečíst i mladší čtenáři, klade důraz na dětství, dospívání, poznávání světa, ale také postupnou socializaci ve společnosti. Z motivů zde má své pevné místo rodina (resp. náhradní rodina), přátelství, respekt, zvědavost. Zkrátka ideální čtivo, které by nejen fanoušci Harryho Pottera mohli vzít za své. Citlivý, přesto občas i napínavý a mírně strašidelný, příběh o malém chlapci, který vyrůstá na hřbitově, v kombinaci s kultivovanou kresbou nebude tak vhodný pouze ke čtení v tomto dušičkovém čase, ale i jako skvělý vánoční dárek.

Název:
Duchové mrtvých
Autor: Richard Corben
Rok vydání: 2016, 1. vydání
Počet stran: 224
Nakladatelství: Comics Centrum
Cena: 599 Kč (v eshopu Comics Centra 419 Kč)
ISBN: 978-80-88152-12-5

 

 

Název:
První kniha hřbitovní
Autor: Neil Gaiman, P. Craig Russell
Rok vydání: 2016, 1. vydání
Počet stran: 192
Nakladatelství: Comics Centrum
Cena: 599 Kč (v eshopu Comics Centra 419 Kč)
ISBN: 978-80-88152-15-6

 

 

 

 

Navigate