Inspirace do ucha

Jsem zvyklý hodně poslouchat. Audioknihy, rozhlasové dokumenty, hry i četbu. A v neposlední řadě pořady, které si do mobilu nechávám pravidelně odebírat. Rozhodl jsem se o to, co mi nejčastěji proudí do ucha, podělit.

Podcasty

Rozhlasové pořady lze sice poslouchat přímo z webu, nebo také prostřednictvím aplikací rozhlasových stanic, není nic pohodlnějšího, nežli si je nechat automaticky „sypat“ do mobilu. Tzv. podcasty můžete odebírat prostřednictvím řady specializovaných aplikací, pro jakoukoliv platformu. Dlouho jsem používal (s ohledem na iOS) tu „domácí“ od Applu, ale díky tipům z Twitteru jsem odzkoušel aplikaci Overcast a nemůžu si ji vynachválit. Ale o ní tento můj text není.
Každopádně aplikace by vám měly umožnit pořady vyhledávat, nicméně někdy je to v tomto ohledu (např. ve spojení se všemi pořady Českého rozhlasu) složitější, proto jsem si pořady vždy našel na webu ČRo a pomocí jejich speciální URL do aplikace vložil. Abyste to měli jednodušší, tak své tipy doplňuji nejen o odkaz na stránku pořadu (v nadpisu), ale také vždy o daný odkaz, který můžete zkopírovat a rovnou vložit do aplikace pro odběr podcastů.

Podcasty odebírám a poslouchám dlouhá léta, vždy v různých intenzitách. Někdy mi hlava doslova lační po informacích, jindy si dám pauzu. Pro mě má poslech pořadů velký smysl – dovídám se o tom, co se děje, ale i o různých oblastech vědy nebo kultury. Můžu u toho dělat další činnosti – vařit, chodit, uklízet, nebo jen tak odpočívat a mít zavřené oči.
I z toho důvodu odebírám docela dost pořadů, a to mám v hledáčku ještě další, o které dost možná svůj rozpis časem rozšířím.

V tipech zatím prakticky nenajdete zahraniční pořady. Ne že bych do Overcastu nějaké nestahoval, vlastně jich je tam také dost, ale zatím jsem jich neslyšel tolikrát, abych je s klidným svědomím dokázal doporučit. Opět počítám s tím, že přibude druhý díl tohoto textu a podělím se i o pořady namluvené v anglickém jazyce.

Zpravodajství

Svět ve 20 minutách
Jednoznačný favorit mezi všemi podcasty. Pořad, který každý den vybere zajímavá/důležitá témata napříč světovými periodiky a weby, patří mezi ty, které poslouchám vůbec nejdéle. Dvacet minut každý den a váš rozhled o tom, o čem se ve světě píše, se rozroste. Výhoda spočívá také v žánru – nejde o „pouhé“ zpravodajství, ale o komentáře, takže velmi často jsou jednotlivé aktuální události zasazeny do širšího kontextu. A neschází ani osobní perspektiva autorů. (Odkaz k odběru)

Dvacet minut Radiožurnálu
Poslouchal jsem s oblibou v době, kdy rozhovory vedl Martin Veselovský. Kvalita pořadu je vlastně velmi závislá na výběru hostů. Podcast odebírám, ale poslouchám pouze ty díly, kde mi téma a host mají co dát, kdy mě prostě zajímají. (Odkaz k odběru)

The Daily
Začal jsem nově odebírat podcast z dílny redakce The New York Times, spíše pro rozhled a také zlepšování schopnosti poslouchat anglický jazyk. Obsah se více váže na lokální (americká) témata a aktuální záležitosti.

Historie

Stopy, fakta, tajemství
Poslech tohoto pořadu mě moc baví, a to i tehdy, když se jeho tvůrce, Stanislav Motl, zabývá událostmi z hlediska historické důležitosti „okrajovými“. Jeho projev, schopnost posluchače vtáhnout, mix svých komentářů se zvukovými nahrávkami a také ruchy a hudbou – to vše seskládá „týdeník“, který rozhodně patří mezi mé nejoblíbenější. (Odkaz k odběru)

Jak to bylo doopravdy
Opět skvělý pořad, vybírá si témata z různých etap českých dějin. Jeho formát je podobný Stopám, faktům, tajemství. (Odkaz k odběru)

Příběhy 20. století
Unikátní projekt, který vzniká ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum. Zaznamenávání individuálních osudů v době totalitních režimů. Poslech, který nelze nedoporučit. (Odkaz na odběr)

Historie Plus
Pořad se vysílá jednou týdně, v necelé půlhodině připomíná různá významná výročí, události, často ale i ty zapomenuté. Vzhledem k frekvenci se snažím poslouchat pravidelně, přesto se stane, že některá témata mě příliš neosloví a díl vynechám. (Odkaz k odběru)

Toulky českou minulostí
Patří mezi ty nejoblíbenější pořady ČRo, můj poslech je dosti nepravidelný, spíše se snažím „jít“ od samého začátku, nežli vstřebávat aktuálně vysílané díly. Nicméně formát se mi líbí moc, už díky střídání vícero „vypravěčů“. Co do množství informací je však tento přibližně 25 minutový pořad značně hutný, takže vyžaduje velkou soustředěnost.

Kultura

Knihy, na které vám nezbyl čas
Na tomto pořadu se mi líbí, že co díl, to jedna vybraná kniha, kterou se díl zabývá. Shrne zásadní myšlenky, okomentuje přístup autora a zasadí jeho dílo do kontextu. (Odkaz k odběru)

Knížky Plus
Poněkud „light verze“ předchozího pořadu. Zabývá se vícero tituly, ideální spíše pro sběr inspirace na to, co si případně přečíst. Obsahuje i rozhovory nebo dokonce soutěže, které mi spíše překážejí. (Odkaz k odběru)

Liberatura
Literatuře se věnuje, jak napovídá název, i tento pořad. Uvádí jej ČRo Wave, takže si dovolí být méně formální – a v dramaturgii i někdy odvážnější. Trvá krásnou hodinu, takže toho pojme každý týden dost, přičemž v hledáčku má vždy jedno ústřední téma. (Odkaz k odběru)

Čelisti
Pamatuji doby, kdy jsem odebíral Odvážné palce, tuším z Radio 1, ale milerád jsem od poslechu upustil, pro neskonalé blábolení hostů, prakticky nulovou schopnost filmy rozebrat. A taky kvůli pa-češtině, s níž moderátoři hovořili. Čelisti mají energii, uvolněnost, přesto nabízejí skutečné rozbory filmových novinek a informací ze světa kinematografie. (A nevěnují se pouze mainstreamu.) Velké doporučení. (Odkaz na odběr)

Bourání
Pořad stanice Wave se věnuje architektuře, má šmrnc, jde dostatečně do hloubky, protože mu to i hodinová stopáž umožňuje. Jen s frekvencí je to složité. Poslední díly vyšel 13.2.2017, zatímco ten předposlední v říjnu loňského roku. Většinou jsou tam dvou až tří měsíční rozestupy…. (Odkaz k odběru)

Společnost

Vertikála
Týdeník s duchovní tematikou – můžete zde potkat poměrně obsáhlé sondy do témat jako je Tibet, ale také umírání. Kvalita závisí na hostech, přesto stojí za to poslouchat. (Odkaz k odběru)

Přes čáru
Věnuje se aktuálnímu dění, ať už politice, tak obecně společenským otázkám a problémům. Dokáže nabízet více provokativní pohledy, nebo zkrátka konfrontuje téma a hosty tak, aby si posluchač mohl dělat přeci jen plastičtější obraz o dané „záležitosti“. (Odkaz k odběru)

Pro a proti
Obdobně koncipovaný pořad jako Přes čáru, na každý díl (vysílá se denně) je dané téma a k němu dva hosté, kteří zastupují dva odlišné pohledy. Kvalitativně je to rozkolísanější, opět hodně závisí na hostech, někdy se ukáže, že až tak rozdílné postoje nezastávají, nebo nejsou moc schopní je představit. Zde si vybírám k poslechu jen témata, která mě zajímají, odzkouším první minuty a rozhodnu se, zda vůbec poslouchat. (Odkaz k odběru)

Universum
Pořad, který vysílá Wave každé úterý, se věnuje akademické půdě a studentům. Zajímá mě zejména kvůli mému povolání, zatím jsem neslyšel mnoho dílů, tak nevím, jak moc bude přínosný. Nicméně patří k tomu lepšímu průměru. (Odkaz k odběru)

Děrné štítky
Témata spojená s technologiemi, aktuálními trendy v oblasti sociálních sítí, internetu… vychází dvakrát do týdne, má kratičkou stopáž (zhruba 5 minut), takže spíše informuje, než příliš rozebírá. (Odkaz k odběru)

Online Plus
Také se věnuje technologiím, jejich historii i aktuálním trendům. Přesahuje něco málo přes dvacet minut, často staví na rozhovoru s jedním, někdy i vícero hosty, je zajímavý, přínosný. Týdeník. (Odkaz k odběru)

The Documentary
Velmi zajímavý a kvalitní pořad z dílny BBC. Různá společenská témata, např. život černošských dívek a žen, zpracovaná prostřenictvím rozhovorů, reportáží… Čistokrevný dokumentární žánr ve zvuku.

Věda

Meteor
Týdeník o přírodních vědách. Jde poznat, že cílovou skupinou jsou zejména mladší posluchači, už pro snahu moderátorské dvojice působit uvolněně a občas něco více vysvětlovat. Nicméně se v každém dílu najde minimálně jedno téma, které mi něco dá, které mě zajímá, rozšíří obzory. (Odkaz k odběru)

Magazín Leonardo
Vychází každý všední den, což se projevuje i na jeho kvalitě. Některé díly si rád odpustím, některé nabídnou zajímavý poslech. Dostávají zde prostor i humanitní vědní obory. (Odkaz k odběru)

Leonardo Plus
Týdeník, který má různé „cestopisy“. Věnuje se rozličným oblastem vědy, má své pravidelné „průvodce“ (např. Jiří Grygar se záběrem na vesmír, Cyril Höschl na lidskou psychiku atd.). Baví mě každý díl. (Odkaz k odběru)

Natura
Týdeník se záběrem na přírodu, resp. šetrnému vztahu k ní. Ekologie bez aktivismu. (Odkaz k odběru)

Pořady to ale nekončí

Jak jsem předeslal v perexu, neposlouchám pouze rozhlasové pořady, ale i četbu a hry. Český rozhlas se této produkci věnuje systematicky a značně bohatě. Zatím jsem neprozkoumal tolik tvorby, abych se v tomto směru cítil příliš „sečtěle“, nicméně pár tipů bych zde už našel.

Radiokniha
Četba vybrané knihy na pokračování, trvání jednoho dílu je přibližně 25 minut. Líbí se mi dramaturgie cyklu (momentálně poslouchám Putinovy agenty od O. Kundry), zabývá se přednostně ne-beletristickou literaturou i kvalita čtení.

Psáno kurzívou
Čtení všelijakých komentářů, vesměs tedy esejů, myslitelů, vědců, umělců… Někdy na pokračování, někdy díl pojme jeden konkrétní esej.

Vlastně bych zde upozornil, že nejlepší způsob, jak sledovat, co ČRo zdramatizuje nebo načte, nabízí speciální mobilní aplikace Radiotéka. V aplikaci vidíte i informaci, kdy už daný díl nebude k dispozici k poslechu, je možné si také „soubory“ stáhnout pro offline poslech.

(Obrázek k článku p z databáze Pixabay.com)

Navigate