Já, Churchill

Hledat literaturu o Winstonu Churchillovi je jako hledat kombajn v kupce sena. Desítky tu více, tu méně odborných publikací, některé dokonce (auto)biografické, vagóny knih, které se této osobnosti dotýkají alespoň zlehka. Proč vzít do rukou novou, další, obsáhlou…? 

Boris Johnson pro našince nepředstavuje zatím žádnou odzkoušenou veličinu. Přesto se nejedná o nováčka. Má za sebou dráhu novináře, politika i starosty Londýna. A rozhodl se uchopit Churchilla jinak. A právě Johnsonův styl a přístup slaví největší úspěch. Kniha Faktor Churchill je totiž vpravdě výživná i záživná, vlastně i zábavná, prostě čtivá čítanka z historie, která se netváří jako kapitolka z dějepisu, ale neustále Churchillovo jednání vztahuje k dnešku, k nám samotným. Když tvrdím, že zábavná a záživná… Johnson bezpochyby brousil rétoriku za dob svého „politikaření“, a protože není historikem, ztrácí zábrany své soudy předkládat tak, aby čtenáře zaujaly. Ohromily dokonce. A ano, pobavily. Ne snad, že by kniha o Churchillovy byla plná gagů, vždyť největší prostor zabírá situace kolem soupeření s Hitlerem. Jenže Boris Johnson se rozhodl pojmenovat vlastnosti Churchillovy osobnosti, tzv. faktor, který vstupoval do dějin (a do přítomnosti, jak i autor dokládá), a trošku znalé nepřekvapí fakt, že sám Churchill si pro břitké slůvko daleko nechodil.

Faktor Churchill není klasickou biografií. Zapomeňte na memoáry. Johnson neuchopil celý jeho život, pouze různé podstatné momenty, podstatné pro formování Churchilla, nebo pro formování názoru na Churchilla. A pochopitelně podstatné pro formování dějin. Protože málokdo ty moderní dějiny ovlivnil tak významně jako právě bodrý chlapík s doutníkem.

 

  • Nakladatel: KNIHA ZLÍN
  • Originál: The Churchill Factor
  • Překlad: Bakič, Pavel
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 400 stran, česky, vychází také jako e-book
  • Rok vydání: 2016 (1. vydání)
Navigate