Já nejsem Lotos Pchanová

Přesně takhle zní doslovně přeložený titul jedné z nejpopulárnějších knih čínského romanopisce Čen–jün Liou. Nabízí mnohovrstevnatější čtení textu, u nás však „kauzu Pchan“ prakticky nikdo nezná, a tak se nakladatelství rozhodlo zvolit atraktivnější způsob, kterak více jak tří set stránkový román dostat ke čtenářům.

Titul Manžela jsem nezabila navozuje předpoklad, že se příběh bude odvíjet od smrti nějakého mužského hrdiny, přičemž titulní postava z jeho smrti bude obviněna. Nic takového se nestane. (A nemyslím si, že právě nyní něco důležitého prozrazuji.) V centru pozornosti stojí totiž případ mnohem méně kriminální a vlastně až banální.

Lotos čeká se svým mužem druhé dítě, což by vedlo za tehdy platných státních podmínek k sankcím a s velkou pravděpodobností i ztrátě mužova zaměstnání. Nabídne se řešení: manželský pár se rozvede, Lotos coby svobodná porodí, aby se po čase zase s mužem sezdala. Už takový krkolomný vrtoch by mohl zavdat příčinu literárnímu zpracování, Liou však do hry vsune jinou komplikaci – prozatímní ex-manžel si najde jinou ženu a ožení se s ní.

To, co by tedy ze samého kraje vypadalo jako jistá vypravěčská hříčka, dostává postupem času obrysy absurdní grotesky, která ve svém druhém plánu umí velmi břitce uchopit zbabělost i prospěchářství státního aparátu. A vlastně není ani tolik podstatné, že se příběh odehrává v Čínské lidové republice. Sice zde významnou roli sehrává celostátní sjezd strany a úředníci všelijakých hodností, nemoci státní správy se však objevují i v západní společnosti, notabene v té naší. Ostatně, autorovi – troufám si tvrdit – nejde ani tolik o kritiku tamějších poměrů, jako o kritiku konkrétních lidských slabostí a jejich malosti. S velkou pravděpodobností právě tato univerzálnost může za úspěch románu i za hranicemi Číny.

Román výtečným způsobem kombinuje prostoduchost hlavní hrdinky s jednoduchostí literárního stylu a vlastně celé zápletky. Při součtu z toho však nevzniká „prosťounká literatura“, nýbrž jízlivý obraz státu, který se zříká jakékoliv odpovědnosti a ze všeho nejvíce se soustředí na schovávání problémů před veřejností, nikoliv na jejich vyřešení.

Při čtení se tak můžete dost možná neustále usmívat, dokonce snad i chvílemi smát, přesto se stěží vyhnete i pocitu hořkosti, že Lotos většinu svého života věnuje zbytečnému (?) souboji s větrnými mlýny…

Téma/Příběh
Vyprávění
Literární styl
Grafické zpracování
Průměr

Název:
Manžela jsem nezabila
Autor: Liou Čen–jün
Rok vydání: 2016, 1. vydání originálu: 2012
Počet stran: 336
Nakladatelství: Odeon
Překlad: Zuzana Li
Edice: Světová knihovna
Vazba knihy: vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-207-1694-1

 

 

Navigate