Jak jsem se naučil mít rád kanibaly

Čas od času je něco poprvé. Třeba první říjnový víkend v mém deníčku nese jednoduchý zápis: Zhlédl jsem až do konce film, kde vystupují kanibalové. A moc se mi líbil(i).

Jak jste vytušili, než nastal právě onen víkend, takové filmy jsem úspěšně míjel. Ne vždy vlastně úspěšně. Někdy jsem se nechal přemluvit, pustil si zaručeně skvělý biják, ale nevydržel do druhé scény, kde lidé pojídají jiné lidi. Zkrátka jsem slabá nátura a tenhleten subžánr se objevil na mém diváckém blacklistu.

Jenže na přelomu září a října Magic Box vydal na DVD/BD nedávnou filmovou záležitost, debut S. Craiga Zahlera Kosti a skalp. Zaujal mě přebal, zaujalo mě obsazení a fakt, že jde o western (ten mám moc rád) v kombinaci s kanibalským žánrem (ten nemám rád). Přišla neděle, odpolední čas odpočinku, stejně tak mé rozhodnutí, že tedy Kosti a skalp vpustím do svého přehrávače.

První filmu záběr může fungovat jako takové varování, zaskočil mě, manželku odehnal ode mne z obývacího pokoje (šla se pak raději podívat, jestli nějaká kytka na terase nepotřebuje přesunout jinam). Inu, dívat se v detailu, kterak nějaký lump podřezává dost možná zcela nevinného amerického občana v pouštní krajině, nepředstavuje obrázek, který bych potřeboval okukovat déle než je nutné. Naštěstí režisér Zahler (také ale scénárista a hudební skladatel filmu) s námi poté zachází vlastně docela šetrně. Pro řadu potenciálních fanoušků filmu až moc. Vždyť následující hodinu a půl se prakticky „nic“ neděje, sledujeme putování z místa A do místa B, aby poté nastalo vyvrcholení děje. (A ano, s ním jedna čistokrevná kanibalská scéna.) A tak mi z toho všeho vlastně vychází, že kanibalský film mě baví, pokud kanibaly ve filmu moc nevidím.

Kosti a skalp jsou tak trochu v tomto směru vypočítavé. Mohou vás nalákat na krvavou záležitost, ale nejčastěji uvidíte pouze zraněnou nohu jednoho z hlavních hrdinů. Mně osobně taková strategie vůbec nevadila, na přebytečné násilí si nepotrpím. A naopak, vlastně mi přišlo co do budování napětí velmi účinné, že většinu filmu sledujeme úmornou (a útrpnou) cestu čtveřice hlavních postav k místu, kde se teprve má s velkou pravděpodobností odehrát masakr.

Jenže vlastně ani na výše uvedené přednosti hlavní kvality snímku nestojí. Alespoň tedy já si Kosti a skalp náležitě vychutnával minutu po minutě díky výbornému scénáři. Dialogy, konfrontace (a nutnost spolupráce) uvnitř záchranného týmu, humor až nemístný… to vše okořenilo tuhle westernovou road movie natolik chutně, že se těším, až si film zopakuju.

Kvalitní herecké obsazení berte jako nutnou součást k tomu, aby právě scénář zafungoval, ostatně, v čele stojí Kurt Russell, můj oblíbenec, v poslední době si jej asi Magic Box hýčká, protože po vydání zatím posledního Tarantinova kousku Osm hrozných se na českém trhu objevily i již klasické kousky Věc a Oheň.

Netvrdím, že film bude stejně vhodný pro společné partnerské večery jako třeba Láska nebeská, nicméně zkuste svou drahou polovičku přemluvit. (Já to tedy plánuji.) Když ji zakryjete oči na dvou místech filmu, tak by to měla dát. A věřím, že taky nezalituje.

Režie
Téma/Příběh
Vyprávění
Postavy
Styl
Herecké výkony
Technické kvality filmu
Průměr

Kosti a skalp
Bone Tomahawk
Režie: S. Craig Zahler
Rok vzniku: 2015
Vydal: MagicBox
Nosič: Blu-RayDVD
Cena: 499 Kč, 299 Kč

 

 

Navigate