Jak se zlepšit v temném lese

Anton si kdysi vysnil, že se stane kouzelníkem. Kariéra, kdy začínal po boku svého nejlepšího kamaráda Sebastiana, začínala pomaloučku nabývat na obrysech, nicméně do toho vstoupila nejen žena (Charlotte), ale také rozličné povahy a nezdravá míra ega. A zatímco z Antona se postupem času stal „bavič“ zapadlých koutů, Sebastian s Charlottou mají lesk celebrit a také svůj televizní pořad. Vlastně se ani není čemu divit, že se Anton uzamkl do svého vlastního světa, světa prázdné samoty, pustiny, kde není prostor na vysazení výhonků pozitivních nálad a empatie. Jenže pokud jste takový zapšklý morous, s velkou pravděpodobností vás dostihne osud, díky němuž bude potřeba vlastní život razantně přehodnotit.

A Antona takový posud potká. Nejprve narazí autem na silnici do povalujícího gauče, aby poté v lese odmítl pomoci holčičce natrhat květiny, které si chtěla dát o slunovratu pod polštář. V normálním lese (a světě) by z toho maximálně byl škraloup na vaší mantře, jenže v lese (a světě), do něhož se při bloudění Anton dostal, si za takové odmítnutí vysloužil znamení smrti. Prakticky to znamená, že jej v následujících minutách, hodinách, dnech bude potkávat jedna tragédie za druhou. A to nechcete…

Román Kouzelníkův únik z reality dál rozvíjí konvenční vzorec v nekonvenčním světě. Máme zde mrzouta, antihrdinu, který potřebuje dostat lekci. Dostává jednu za druhou, až se bude muset konfrontovat se skutečností, že jeho realita není tou jedinou. Lze pochopitelně předvídat, kudy se jeho přerod bude ubírat, předností knihy je, že se stěží bude odhadovat, co za překážky na své cestě k lepšímu Já hrdina potká. Lars Vasa Johansson si zkrátka vybudoval prostor plný nástrah a překvapení, prostor s kouzelnými tvory, a to aniž by musel porušovat fyzikální zákony našeho světa nebo se pohyboval až příliš mimo rámec uvěřitelnosti.

Právě schopnost v tomto směru překvapovat, nebo přinejmenším zaujmout a bavit, patří mezi největší klady románu. Spolu s jazykem, příjemným, čtivým, byť vlastně ne kdovíjak literárně nápaditým. (Je fakt, že pro Johanssona jde o románový debut.) Kouzelníkův únik z reality rozhodně v mé knihovničce nebude patřit mezi ty tituly, které bych musel opakovaně brát do rukou, zato jej můžu bez uzardění doporučit všem, kterým by se zachtělo jeden či dva večery v poklidu strávit s knihou, knihou, která pobaví a ukáže, že je fajn se zamyslet, jestli i my náhodou nejsme tak trochu nositeli nějakých protivných vlastností, jestli i my bychom náhodou neodmítli to kvítí pro holčičku natrhat.

Téma/Příběh
Vyprávění
Literární styl
Grafické zpracování
Průměr

Název:
Kouzelníkův únik z reality
Autor: Lars Vasa Johansson
Rok vydání: 2017, 1. vydání
Počet stran: 340
Nakladatelství: HOST
Překlad: Marie Voslářová
Edice: Překladová beletrie
Vydání knihy: vázaná, e-book
ISBN: 978-80-7491-848-3

 

 

Navigate