Je jenom povinnost a pak zapomnění

Pokračování putování myší hlídky vyšlo s příchodem letošní zimy. Ne náhodou. Druhý díl se totiž jmenuje Zima 1152. A se sněhem a mrazem přijdou krušné časy i pro naše komiksové hrdiny…

Když jsem v letošním létě potkal vůbec poprvé komiksový počin Davida Petersena, nestačil jsem žasnout. Nakladatelství Comics Centrum v (tradičně pečlivém) překladu Jana Kantůrka vypustilo na český trh ne jenom kvalitně připravenou knihu, ale i skutečně krásný komiks. Ačkoliv mám rád příběhy a bez možnosti se nějak napojit na postavy, porozumět jim (byť by šlo o antihrdiny), u komiksů si vždy tiše přeji, aby mě obohatily výtvarně. Takových se najde poskrovnu, Myší hlídka mezi jim kraluje.

Pokračování, které přímo navazuje na Podzim 1152, nijak výtvarný styl nemění. David Peterson zkrátka vybudoval svět, jemuž dal svá pravidla, a to jak v rámci vyprávění, tak vizuálního ztvárnění. Zatímco prvnímu svazku dominovaly zemité barvy (s ohledem na fakt, že se příběh odehrával na podzim), „dvojka“ je nepoměrně chladnější a krutost počasí jde i ruku v ruce s body zvratu, které do příběhu vstupují. Zima 1152 tak celé vyprávění graduje, Peterson zde už může jít více do hloubky, postavy známe, nyní je začínáme skutečně poznávat a rozumět jim. Odkrývají se i jemné nuance vztahů a rozporů, stejně tak minulost, mnohdy až mýtická, některých z nich. Čtení tak samo o sobě je působivější a vtáhlo mě. A ačkoliv se děj odehrává jen na několika málo místech (a jistá „prostorová uzavřenost“ patří mezi tvůrce napětí), ve výsledku na mě Zima 1152 působí ještě epičtěji. Můžou za to nejen nové informace, ale zejména pak emoce, které vstupují na scénu – v řadě případů jde o archetypální figury, které tímto fantasy světem prostupují. A nemalou roli zde mají i verše, jež nám nemohou nepřipomenout všelijaké „rýmovánky“ z Tolkienovy literatury.

A jestliže se postavy v Zimě 1152 ocitají pod větším emočním tlakem, jde jim doslova o život, pak i kresba takový posun musí zákonitě odrážet. Jak jsem již napsal, ne proměnou výtvarného konceptu, ale v promyšlenosti skladby jednotlivých oken, jejich velikostí a také v kompozicích, které se v oknem objevují. Peterson se nevyhýbá i rozfázování pohybu po malých dílkách, stejně tak velkolepým detailům či naopak celkům. Drama zkrátka má své místo prakticky na každé stránce komiksu, až si říkám, zda je vhodné dávat takovou knihu do rukou dětem nad 9 let, jak nakladatel doporučuje.

Pokud jste tedy s myškami ještě nepřišli do kontaktu, neměli byste to takto nechat být. Jde o jeden z nejpoutavějších komiksových počinů, které u nás můžete potkat.

Téma/Příběh
Vyprávění
Kresba
Coloring
Průměr

Název:
Myší hlídka – Zima 1152
Autor: David Petersen
Rok vydání: 2016, 1. vydání
Počet stran: 192
Nakladatelství: Comics Centrum
Cena: 699 Kč (u nakladatele 489 Kč)
ISBN: 978-80-88152-17-0

 

 

Navigate