Kam jste sakra zašili můj plášť?!

Sotva jsme si stačili vydechnout po ukončení šestidílného Zámku a klíče a už si pro nás Comics Centrum připravilo další knihu, na jejímž přebalu se skví jméno Joe Hill. Před lety totiž napsal povídku do své sbírky Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy, povídku o chlapci, který díky svému plášti dokázal létat. Ta utváří pouze vstup do objemné knihy Plášť: Edice Deluxe, neboť se stala výchozím bodem pro další texty scenáristy Jasona Ciaramelly. Ten nejenže vybudoval prolog, který se inspiroval poznámkou, že na plášti má klučina jménem Erik nášivku z uniformy svého otce, jenž padl ve Vietnamu, ale dále pokračoval v Erikově životě a překvapivě rozvinul onu „nadpřirozenou“ schopnost a téma (super)hrdinství.

Plášť však superhrdinské komiksy zrovna nepřipomíná. Mnohem více totiž provokuje otázkami, co všechno lze ústřednímu hrdinovi dovolit a kde se nachází ona hranice (či iniciační moment), kdy se hrdina přikloní k cestě zla. Jak Hill, tak následně Ciaramella volí cestu psychologické sondy, kterou doprovází akce, a ačkoliv se v komiksu objeví hned několik pořádně překvapivých momentů (a při některých přímo zamrazí), vše drží pohromadě a dává smysl. Samoúčelné nejsou dokonce ani obrázky, vyhrocenost obrau totiž koresponduje s emočním vypětím postavy a stavem, o němž by se sotva dalo říct, že je normální a zdravý.

Plášť tak sice může posloužit řadě čtenářů pro potěchu jejich krvelačného oka, bylo by hloupé jej však na nějakou řezničinu omezit. Ba naopak – působí nemálo depresivně, bezvýchodně tím, co všechno musíme coby čtenáři s hrdinou prožít. Neopouštíme jej, i když jej sotva budeme moci mít rádi. Pomsta v rukou Erika zkrátka nemá žádnou příchuť westernové romantiky a patosu. Koná se rychle, bez citu a lítosti. Strana zla zkrátka jednou vtáhne a nechce svou oběť pustit.

Plášť: Edice Deluxe je provokativní a obrazem nemálo expresivní podívaná (zvláště pak část Plášť 1969 s kresbou a barvami Nelsona Daniela). Nic veselého z ní neplyne, humor stěží dohledáte. Ostatně, obdobné čtenářské zážitky jsem měl s Krajinou půlnočních stínů, která mi však více sedla co do zvoleného tématu. A ačkoliv jsem z Pláště měl zpočátku spíše rozpačité dojmy, po několika dnech odstupu jsem si jej znovu vzal do rukou a četl. A prohlížel.

Téma/Příběh
Vyprávění
Kresba
Coloring
Průměr

 


Plášť: Edice Deluxe

Scénář: Jason Ciaramella
Kresba: Zach Howard a Nelson Daniel
Překlad: Pavel Res a Zuzana Urbánková (povídka)
Počet stran: 288 barevných
Vazba: vázaná knižní s přebalem
Rozměry: šířka: 158 mm, výška: 239 mm, šířka hřbetu: 27 mm

další informace a možnost zakoupit si knihu o 210 Kč levněji

Navigate