Kdo zemřít ho zřel?

Co by to bylo za rok, kdyby nás alespoň jednou, dvakrát nenavštívil ten velký rudý chlapík s uříznutými rohy na hlavě?

Ačkoliv si letos Comics Centrum střihlo další výzvu a vydalo mohutnou sbírku několika Hellboyových příběhů (5, 6, 7, 10), s jarem vstoupil na trh i díl zcela nový. Povídkový soubor s pořadovým číslem 11 a titulem Ďáblova nevěsta a další příběhy nabídne šestici příhod, jak už je zvykem, autor se neomezuje dobou a ani místem. Pobývat ve společnosti Hellboye zkrátka představuje jistotu dobrodružné turistiky. A máte-li rádi trošku toho adrenalinu, nemohou vás všelijací ti oživlí mrtví, démoni či dokonce mimozemšťani rozhodit. Ba naopak, vděčně Hellboyovi poděkujete za jeho inovativní průvodcovské služby. On toho totiž dost ustojí a máte-li kuráž, nebo aspoň schopnost se za něj dobře schovat, pak ani v jednom z příběhů nepřijdete k úhoně. (Což nevylučuje, že se toho v nich hodně nesemele…)

Mike Mignola si zkrátka utvořil hrdinu, který má charisma, i když nemá rohy. Ani nejnovější svazek nevybočí z jeho definice, dokáže si maličko pohrát s našimi nervy, stejně tak nás čechrat po bránici. (Ano, i tentokrát dojde na několik kamenných hlášek v pravou chvíli.) To, co by mělo vyznívat jako jednoznačná chvála, sebou však nese i rysy jisté rozpačitosti. Hellboy totiž coby kniha, jak jsem řekl, v pořadí už jedenáctá, využívá osvědčených ingrediencí, ale hrdinu a vůbec poetiku jeho fikčního světa nikam jinam neposouvá. Pro zaryté fanoušky dobrá zpráva, pro ty, co s úžasem koukají, co dokázal Mignola s restartem série Ú.P.V.O., vlastně podnět k otázce, jestli pan autor trošku netápe. Ano, sice se začal věnovat především textům a noví Hellboyové tak mohou být osvěžováni alespoň rozličnými výtvarnými přístupy, kreslíři by však potřebovali i větší invenci v samotném materiálu. Kupříkladu titulní Ďáblova nevěsta mě bavila snad ze všeho nejméně, s mimozemšťany bych se už znovu u Hellboye potkat nepotřeboval, u některých příhod bych zase rád okusil variantu, kdyby jim Magnola dal větší prostor (třeba celou knihu) a mohl tak přeci jen více využívat plastičnost charakterů nebo body zvratu. Příjemným kouskem jsou rozhodně Spící mrtví (pro mě především však díky kresbě Scotta Hamptona) a tradičně jsem si spokojeně zavrněl u bonusového materiálu v závěru knihy.

S Hellboyem se rád setkávám a určitě se s ním rád setkám zase. Přesto… kdyby se na výpravy vydal posílen odvážnější nápaditostí svého stvořitele, pomohlo by mu to ustát dalších deset dílů.

Téma/Příběh
Vyprávění
Kresba
Coloring
Průměr

 

Mike Mignola – Richard Corben – Kevin Nowlan – Scott Hampton
Hellboy #11: Ďáblova nevěsta a další příběhy

Comics Centrum, Praha 2016
208 barevných stran
599 Kč (vázaná, v e-shopu vydavatele 419 Kč)

Navigate