Když dívka potká chlapce (a naopak)

Literární kategorie young adult mě při mých čtenářských chvilkách vlastně naprosto míjí. Jediný přátelský vztah jsem našel k sérii Hunger Games, a to vlastně navíc díky filmovému zpracování. Jenže výzvám se nebráním a k tomu všemu rád dávám na doporučení od lidí, u nichž nemusím mít podezření, že hodlají skrze kanadský žertík uškodit mému duševnímu zdraví. A ano, přesně touto cestičkou ke mne doputoval jeden z novějších počinů nakladatelství HOST, Jiskra v popelu.

Za normálních okolností bych ji na e-shopu přehlédnul. Na pultu knihkupectví to jde už hůře. Zvláště pak, když si knihu vezmete do rukou. Na omak je velmi příjemná (ne, nedokáži pojmenovat přebalový materiál) a grafický vizuál umně kombinuje to, co se (po přečtení) ukáže být pro román tak charakteristické: jistou míru exotiky, temnoty a blyštivosti mládí. Kniha má navíc 450 stran – a knižní baculky já rád. (A ne, honba za co největším počtem přečtených stran na svém účtu na Goodreeds, není jediným důvodem.)

Inu, nastalo léto, nastala i doba něčeho, co mé okolí nazývá prázdniny, a tak mi mladistvá fantastika přišla jakožto vhodná čtenářská záležitost. Kdyby mi do toho pak nevstoupily některé rodinné a pracovní povinnosti, patrně bych si s Jiskrou v popelu poradil za jeden či maximálně dva dny (musím totiž někdy vařit, jíst a venčit psa, ne?). Takhle to bylo dvakrát tolik, nicméně… jestliže si autorka románu, debutující a exotická Sabaa Tahirová, zaslouží za něco potlesk ve stoje, pak za schopnost mě po celých těch 450 stran bavit. Nemyslím bavit ve smyslu cha-cha, ale udržovat v napětí, zasypávat jasně vypointovanými dialogy, vršit akci za akcí… Jiskra v popelu má totiž obrovskou přednost: ani na polovině stránky neztrácí dech. A za to jsem jí vděčný, protože všelijakých zádumčivých kousků si užiji během roku dost. A stejně jako při sledování filmů si milerád střihnu vedle Andreje Tarkovského třebas Arnieho ve Dvojčatech, tak i při svém čtení s chutí po dočtení Krvavých zemí zvolím dobrodružnou knihu, kde kluk i holka mají zajímavý charakter, touží po svobodě (a současně i po nějakém tom citovém poutu), umí vzít kudlu do rukou a bránit sebe i druhé a  nevykecávají se, jenom tehdy, když se schyluje na první polibek.

Jiskra v popelu dokonce nemá od již zmíněné série Hunger Games tolik daleko. Nejen pro svůj žánr, ale i podobnost v tématu konfrontace totalitní moci a touhy po svobodném životě, nebo díky faktu, že mladí (a asi i hezcí, dojde-li na filmové zpracování) lidé zabíjí další (i mladé a asi i hezké, dojde-li na filmové zpracování) lidi. Sabaa Tahirová moudře zvolila střídání dvou vypravěčů/hrdinů, takže si každé čtenářské pohlaví najde to své, navíc tím zvyšuje tempo a získává body při postupné gradaci. Jakmile kniha skončí, stěží nemůžete napsat do HOSTu, kdy že bude venku dvojka…

A na této zvědavosti vám neubere ani kritičtější odstup, který podotkne, že samozřejmě Jiskra v popelu není kdovíjak originální (já sám se ale raději touze hledat originální kusy vyhýbám, možná že bych pak místo čtení pouze hledal) a v jistých ohledech lze některé momenty ve vyprávění bez větší intelektuální námahy i předvídat.

Závěrem: Nejenže jsem rád, že jsem dal na doporučení (Lucko, díky!), ale dokonce dost možná si do svého života občas nechám young adult fantasy vpustit častěji. Jak píše Olga na svém blogu, HOST prý má dar na výběr děl, které sice tuto kategorii splňují, ale současně umějí více než dobře oslovovat už ty z nás, kteří máme věkem své young za sebou… Tak mrknu, co ještě prodávají.

 

P.S.: V červenci probíhá v HOSTu knižní bitva (snad ne přímo bitka) mezi týmem, který bojuje za Jiskru a týmem kolem knihy Ódinovo dítěMůžete se do této akce zapojit, sám jsem zvědavý, jak dopadne. Já četl obojí – a i když se Jiskra v popelu rýsuje jako ta literárně přímější (nechci ale použít prvoplánovější) záležitost, chytla mě mnohem víc. A z toho si můžete vyvodit, na které straně barikády stojím.

Téma/Příběh
Vyprávění
Literární styl
Grafické zpracování
Průměr

Sabaa Tahirová: Jiskra v popelu

Přeložila Petra Johana Poncarová
Počet stran 456, váz.
ISBN 978-80-7491-522-2
Rok vydání 2016

Navigate