Když krajina je pustá

Australské městečko Kiewarra sužuje dlouhodobé sucho, které si vybírá daň nejen na přírodě a dobytku, ale i na psychice místních obyvatel. Na jedné z farem najdou mrtvou ženu a jejího syna. O kus dál stojí auto otce rodiny Luka Hadlera, ten pravděpodobně manželku i dítě zastřelil a pak spáchal sebevraždu.

Ve výše uvedeném úryvku anotace si všimněte slůvka pravděpodobně. Právě to skrývá v sobě prostor pro rozdmýchání událostí, které postupně vyústí nejen v překvapivé finále, ale také odkrytí jiných, již zdánlivě zapomenutých tajemství.
Do městečka, na Lukův pohřeb, totiž přijíždí jeho dávný kamarád, federální policista Aaron Falk. A ten se rozhodl, že nebude věřit představené interpretaci místní tragédie. A začne případ řešit na vlastní pěst.

Jane Harperová svým románem Sucho sice debutuje, na schopnosti odvyprávět detektivní příběh o trojici mrtvých však začátečnictví není ani trošku patrné. Právě naopak. Harperová zvládá vystavět text tak, aby splétala hned několik linií (kolem ústředních postav, žijících, i těch již mrtvých) a díky postupným uzlíkům odkrývala více než jedno tajemství. A ano, neustále nás držela v područí zvědavosti a zájmu. Což v mém případě je vlastně ještě podstatnější. Mít zájem o postavy, nikoliv pouze být zvědavý, kdo za co může. A tak je Sucho víc psychologickým dramatem s obohacením o detektivní žánr, než detektivkou samotnou. Vlastně nebudu chodit daleko, v HOSTu vydávají i skotského Petera Maye, přičemž právě jeho (zejména) ostrovní trilogie vykazuje podobné postupy. A proto jej mám tak rád.

Kiewarra sice není z mého pohledu tak atraktivní, jako drsná skotská příroda, přesto umožňuje být nemálo exoticky působivá, svou vyděděností a – jak říká i název – nehostinnými podmínkami.
Pokud tedy hledáte obsáhlejší román, kde se nebude mordovat a neustále mluvit o patologii (jojo, myslím tebe, Nesbø!), přesto bude dostatečně napínavý, představuje Suchovelmi dobrou volbu. Zvláště nyní, když k nám přichází léto a lze předvídat, že se zase zapotíme…

Téma/Příběh
Vyprávění
Literární styl
Grafické zpracování
Průměr

Název:
Sucho
Autor: Jane Harperová
Rok vydání: 2017, 1. vydání
Počet stran: 383
Nakladatelství: HOST
Překlad: Barbora Doležalová
Edice: Krimi
Vydání knihy: vázaná, e-book
ISBN: 978-80-7577-002-8

 

 

Navigate