Když otec vdává dceru

Čas od času se i na tzv. modrých plackách objeví filmový kousek, kterému dle počtu let můžete klidně říkat dědo. Tak třeba Nevěstina otce natočil Vincente Minnelli už v roce 1950. V roce, kdy naši kinematografii pohltila doba temna, rozehrává Minnelli svůj první výrazný komediálně laděný part, díky němuž se hned vzápětí dostává mezi přední režisérské osobnosti Hollywoodu. A stejně jako předchozí (v roce 1950 nebyl totiž Minnelli nováčkem) tituly, nese Nevěstin otec v sobě znaky rukopisu, kterému neschází lehkost i ve chvílích, kdy ostatní by dost možná přilnuli k patosu nebo přinejmenším k jisté dávce sentimentu.

Minnelliho obraz otce, který se musí vypořádat s faktem, že jeho dcera dospěla a „opouští“ jej, co do vývoje děje a způsobu vyprávění nijak zvlášť nevybočuje ze standardu daného žánru. Nemusíme být ani příliš zkušení diváci, abychom dokázali předvídat jednotlivé body zvratu. Jenže kouzlo filmu spočívá jinde.

Předně to jsou herečtí představitelé. Minnelli už od samého počátku své kariéry nenechával nic náhodě (i když samozřejmě lze výběr herců do značné míry brát jako výsledek rozhodnutí studia, nikoliv režiséra) a i tentokrát do čela ansámblu postavil velká jména. Filmu kraluje Spancer Tracy, toho času padesátiletý herec, jehož role jízlivých milovníků a chlapů do nepohody už odvál čas. Vrásky značí dostatečnou životní zkušenost, aby působil v podobě starostlivého (a trochu moc opatrného) otce věrohodně. Jeho herectví se vždy vyznačovalo dostatečně bohatým rejstříkem posazeným přímo ve tváři – ostatně, stačí se podívat na Norimberský proces z roku 1961, který herecky stojí především na jeho mimice. Tracy může působit přísně, současně z jeho výrazu není možné nevyčíst i nemalou dávku lidskosti a (sou)citu. A tak otec, který schvaluje pro dceru jejího ženicha, nebo touží po tom, aby si s ní mohl na svatbě zatančit, je přesně takový, jakého bychom si i my přáli.

Druhým výrazným jménem je Elizabeth Taylorová. Před Nevěstiným otcem neměla za sebou ještě žádný významný titul, přesto by se jen stěží dalo říct (stejně jako o Minnellim), že by stála na počátku a teprve se učila. Stejně jako režijní vedení, tak i její ztvárnění v něčem naivní, v něčem naopak velmi rozumné nevěsty, postrádá jakoukoliv křeč a velmi dobře funguje právě i v souhře s Tracym.

Nevěstin otec se nyní objevil v prodeji i na našem trhu. Magicbox jej vydal pouze na Blu-Ray disku, kvalitě obrazu pomohlo remasterování. Může vlastně překvapit, že se český vydavatel rozhodl pro tento vlastně nenápadný snímek. A i když jde spíše o příjemnou záležitost k večeru, než o filmový zážitek, rozhodně jeho přítomnost ve filmotéce potěší.

Režie
Téma/Příběh
Vyprávění
Postavy
Styl
Herecké výkony
Technické kvality filmu
Průměr

Nevěstin otec
Father of the Bride
Režie: Vincente Minnelli
Rok vzniku: 1950
Vydal: MagicBox
Nosič: Blu-Ray
Cena: 399 Kč

 

 

Navigate