Když se mlátěj roboti

Ještě mu netáhne na padesát, ale už několikrát si odrežíroval vysokorozpočtovou hollywoodskou podívanou. Trilogii Noci v muzeu doprovází sice spíše rozpaky, ale i jistota výdělku. Rodinná zábava zkrátka vynáší a Shawn Levy ukočíruje své herce i digitální výtvory. Proto vlastně nepřekvapí, že se k jeho rukou dostala i Ocelová pěst

Film z roku 2011 si co do financí de facto vedl obdobně jako komediální trojka z muzea. V poklidu se zaplatil a ještě něco studiu přisypal do prasátka. Námět na to měl dostatečně atraktivní, vždyť který táta se synem by se nechtěl podívat na souboje velkých robotů?

Ano, čtete dobře. Ocelová pěst je filmem, v němž se jeden robot střetne v ringu s druhým a lidé sledují, který z nich pozvedne „ruce“ v závěru do vítězného gesta. Tam, kde boxu už lidé nestačili, nastoupily stroje. Diváci ve filmu i my, filmoví diváci, zkrátka lačníme po atraktivních ranách a trošku té fyzické bolesti. Roboti ji sice necítí, naproti tomu valná většina střetů končí sešrotováním toho, kdo prohrál. A prskající elektrické rozvody mají také něco do sebe…

Jenže by to nebyl Levyho film, kdyby využíval robotické souboje pouze jako záminku k rodinné podívané. A nebyl by to Spielbergův projekt, kdyby ústřední téma nevyužilo jeho oblíbeného vztahu otec-syn. A tak sledujeme především cestu, kterou k sobě ti dva hledají. A během putování se posilní nejen citové pouto, ale i odpovědnost.

Ocelová pěst představuje (velmi pečlivou) koláž ze dvou filmů, v nichž se ocitl Sylvester Stallone. Do útoku a Rocky tvoří však natolik příjemný mix, že pokud nejste přímo cynik, máte trošku rádi sci-fi, filmy o boxerech a taky čas od času hledáte cestu ke svému rodiči nebo naopak dítěti, stěží vás může Ocelová pěst zklamat. Vypravěčsky jde ruku v ruce s tradicí „Rockyho bijáků“, dokonce i samotné filmové řemeslo spíše odkazuje do let minulých a Ocelová pěst tak působí až trochu jako retro. Zkrátka ideální film pro taťku a jeho synka. Já sice zatím žádného nemám, ale věřím, že se někdy v budoucnu na zrovna tenhle film spolu s ním milerád podívám. V závěrečné bitce mi běhaly po zádech zimomriavky a dokonce ukápla i slza. (Rád se nechám hollywoodsky zmanipulovat, přiznávám.)

Režie
Téma/Příběh
Vyprávění
Postavy
Styl
Herecké výkony
Technické kvality filmu
Průměr

Ocelová pěst
Real Steel
Režie: Shawn Levy
Rok vzniku: 2011
Na HBO GO ke zhlédnutí: do 31.8.2017
Odkaz na HBO GO: HBO GO
Odkaz na ČSFD: ČSFD

 

 

 

Navigate