Když Superman potká Batmana

Do vzrušivých snů fanoušků komiksů z dílny DC se s velkou pravděpodobností mezi poletující a poskakující Wonderwoman propašuje sem tam i netopýří muž se Supermanem. A to, co nerdům nebezpečně zapálí lýtka, se nyní stalo skutečností – oba tito hrdinové se postavili proti sobě a jdou si dát přes drž… na frak… na plášť…

Zack Snyden podepsal kromě smlouvy s ďáblem, také kontrakt s Warner Bros. Ta první mu zajistila talent režijně se popasovat s úchvatnými bitkami a bitvami a nebát se ve velkolepých freskách odvyprávět niterné psychologické konflikty, stejně jako patetická gesta. Druhá smlouva mu zaručuje, že patří a ještě pár let bude patřit mezi dvorní „přepisovatele“ komiksů universa DC do filmových obrazů. Teprve padesátiletý filmař před třemi roky uvedl na plátna Muže z oceli, aby Supermanovu postavu rozvinul v dalším, tentokrát ještě očekávanějším kousku, Úsvitu spravedlnosti, kdy mu do cesty scenáristé postavili i další kult: Batmana.

Batman vs Superman svým námětem má ambici splnit dětská přání všech, kteří se sešity plných superhrdinských výkopů a vzletů usínali a vstávali. Snyder konfrontuje Batmana a Supermana v příběhu, jenž má svůj počátek už ve zmíněném Muži z oceli. Vězte, že pokud vám přišlo problematické, když při finálním souboji Superman (kulantně řečeno) nepřímo zlikvidoval velkou část Metropolis, nejste sami. Vadí to i Batmanovi a dalším obyvatelům, kteří vyzývají Supermana k odpovědnosti. Přeci jen, je to fajn chlápek s pláštěm, ale jeho schopnosti mají potenciál zničit svět (nejen jej chránit). Možná že Batman trošku žárlí, přeci jen jeho schopnosti jsou úměrné schopnostem technických „udělátek“, které používá, především však má pochybnost o dobrých úmyslech svého super-kolegy. A protože se ve filmu objeví samozřejmě i záporák, Lex Luthor, budou důvody, proč se Supermanovi postavit, jen a jen přibývat…

Dále rozvíjet popis zápletky by bylo spíše ku škodě, nicméně právě zde přichází důležité upozornění. Jestli to bude možné, dejte přednost prodloužené verzi. Film, který jste mohli potkat v kinech, sice také vychází na „plackách“, k dostání je však i varianta o dobrou půl hodinu delší. A jak už to i předchozí případy ze Snyderovy filmografie dokázaly, i tentokrát má režisérská verze o poznání smysluplnější scénář. Zkrácený sestřih totiž zejména expozici a následné budování rozepře mezi Batmanem a Supermanem natolik zhutnil, že logiku a naši schopnost pochopit motivace postav paralyzoval. Delší verze naopak právě v těchto momentech ukazuje celou řadu detailů a dokonce i nové postavy, které zraněný film léčí.

Ne snad, že by Batman vs Superman i tak neobsahoval dostatek roztodivností, ano, scénář není kdovíjak silná stránka díla, přesto jako celek tříhodinový Snyderův film funguje nepoměrně lépe.

Byla by proto škoda dát na negativní nebo rozpačité hodnocení snímku (byť zisk je výrazně větší než u Muže z oceli a dokonce i o 100 miliónů dolarů větší než u hitu Deadpool) a vzdát se možnosti na novou adaptaci Batmana a Supermana podívat. Řemeslně totiž Snyder stále má co říct – tedy ukázat. Ve filmu potkáte bezpočet tu menších, tu větších akčních scén, všechny jsou přehledné a některé s velmi poutavou choreografií (v tomto směru jednoznačně vede Batman nad Supermanem). Herečtí představitelé (Ben Affleck a Henry Cavill) mají dokonce překvapivě i co hrát, zvláště Supermanova postava prochází složitým obdobím a i když se Cavill až příliš tváří jako opuštěný oříšek, ukazuje přesně to, co si u „muže z oceli“ při zvažování smyslu svého bytí a fungování na Zemi lze představit. Sympatické na filmu také je, že dost možná budete – stejně jako já – v průběhu filmu přepínat své sympatie mezi Batmanem a Supermanem.

No a zapomenout by se nemělo ani na Wonderwoman, která sice do příběhu vstupuje jaksi „násilně“ (pravděpodobně spíše kvůli připravovaným dalším filmům), přesto se na ni velmi, ale opravdu velmi dobře dívá. Izraelská rodačka Gal Gadot se zatím jeví jako dobrá volba, uvidíme, co nastane, až její hrdinka v dalších snímcích bude muset i něco odehrát.

Nejslabším hereckým článkem je, bohužel, mladý Jesse Eisenberg, který si svého záporáka Luthora až příliš užívá. Vyšinutí jedinci sice v „Batmanovkách“ nepředstavují nic neobvyklého, Eisenberg, který jako by chtěl okopírovat Ledgerova Jokera, to však zkrátka přepálil.

Uvidíme, jak se nyní po vydání prodloužené verze, bude mezi diváky filmu Batman vs Superman dařit. Rozhodně universu DC nedělá ostudu a dává naději, že další tituly budou velkolepé. Jen by příště studio mělo raději dát větší prostor Snyderovi a tolik film nezkracovat. A kdyby se z děje více vytlačily i různé scenáristické banality, nemůže to dopadnou jinak než výborně.

 

Režie
Téma/Příběh
Vyprávění
Postavy
Styl
Herecké výkony
Technické kvality filmu
Průměr

batman_superman_bluray

Navigate