Kočka, kterou každý miluje

Keanu, právě tak pojmenuje Rell kotě, které se mu objeví u dveří. Zamiluje se do něj, ale štěstí netrvá dlouho. Po jednom návratu z kina přijde domů a dveře jsou podezřele otevřené. Někdo u něj něco hledal. A odnesl si kočku…

Nemůžeme se divit, že na kotě citově upnutý Rell začne vyšilovat. S odhodláním vytuněného buldozera vystopuje pachatele. Je jím Chedar, vůdce jednoho místního drogového gangu. Ačkoliv zprvu se na všem podílela spíše náhoda a omyl (Rellův byt si gangsteři zaměnili za sousedův), následující kroky už má Rell pevně v rukou. Tedy… ehm… pevně vlastně není zrovna vhodné slůvko. Když se za Chedarem pro Keana vydá, začne se přizpůsobovat místní komunitě a přijme identitu obávaného vrahouna Oil Dresdena. A začne se zaplétat do organizovaného zločinu a prodeje drog, jen aby od Chedara za odměnu své kotě získal zpět.

Předchozí řádky však jednu podstatnou informaci vynechávají. Rell není sám. Po boku mu stojí jeho dlouholetý kamarád Clarence Goobril, slušňák babičkovského ražení. A tak nejen Rell, ale i Clarence musejí sehrát na životě značně nebezpečné divadélko, aby film mohl dospět k happy endu.

Od filmové novinky Keanu – Kočičí gangsterka jsem neočekával vůbec nic. Oprava. Obával jsem se, že něco málo přes hodinu a půl se budu na křesle mírně ošívat, buď nudou, nebo (jak mě i expozice ubezpečovala) proto, že mi humor přijde hloupý. A vlastně by bylo skvělé vás v takových slabých očekávání, respektive v těchto obavách ubezpečit, abyste – stejně jako já – pak prožili příjemnou hodinku a půl s filmem, který má sympatické postavy, několik nemálo vtipných momentů a tempo, které si ze seznamu vyškrtlo momenty nudy. Ano, Keanu mě mile překvapil. V žádném případě si jej nedávám na list filmových zážitků, které budu horem dolem doporučovat, přesto nepopírám, že má jiskru, díky níž má smysl se někdy v budoucnu na film, třeba s rodinou, opětovně kouknout.

Ačkoliv, jak jsem už jsem uvedl, úvodní scény, v nichž dostávají poprvé větší prostor ústřední herci, mi ani náhodou nevytvořily úsměv na rtech, ale spíš jakousi pachuť trapna v ústech, s dalším vývojem se takové pocity vytratily a nahradila je čirá spokojenost. Přiznávám, že i když distributor uvádí, že Keegan-Michael Key a Jordan Peele jsou „mimořádně populární komediální dvojice“, neuvědomuji si, že bych je kdy viděl. Keanupředstavuje jejich první společný projekt s celovečerním formátem. A ačkoliv mu bude pravděpodobně souzeno jen velmi lehké nadprůměrné hodnocení diváctva a kritiky, nemají se zač stydět. Alespoň u mě si získali pozornost, takže přijdou-li s něčím novým, dám jim šanci. Jejich vzájemné soužití na place skutečně vykazuje nadprůměrnou dávku funkční „chemie“. Jde o tzv. buddy-movie, které má potenciál zabavit už jen proto, že se v krizových situacích konfrontují hrdinové nejen s událostmi, ale i se sebou navzájem. V tomto případě herci nestaví na výrazně odlišných charakterech, ale na rozdílné míře, s jakou na situace postavy jednají. I díky tomu si film udržuje neustálý spád. Postavy se ocitají pod tlakem, jinak na něj reagují – a následně i jinak sami sebe vnímají.

K dobru lze přičíst filmu casting jako takový. Všechny ostatní herci mají co zahrát a s velkou pravděpodobností si je oblíbíte, ano, ačkoliv se prakticky každá z postav pohybuje na té zlé straně zákona. Akční scény úmyslně režisér vystavuje s nadsázkou, ale šmrnc jim nechybí. A kotě je opravdu roztomilé.

Doporučil bych však vynechat bonusový materiál. Jde přesně o ten případ, kdy se na natáčení jistě všichni skvěle bavili, někdo udělá sestřih takových chvil, ale vám, nezúčastněným, to nedává smysl, s herci se nemáte důvod smát a spíše se cítíte jaksi nepatřičně až trapně.

Režie
Téma/Příběh
Vyprávění
Postavy
Styl
Herecké výkony
Technické kvality filmu
Průměr

Keanu – Kočičí gangsterka
Keanu
Režie: Peter Atencio
Rok vzniku: 2016
Vydal: MagicBox
Nosič: Blu-RayDVD
Cena: 499 Kč, 299 Kč

 

 

Navigate