Komedie, co má boule

Obsadit do komedie dvojici Crowe a Gosling by mohlo na první pohled vypadat jen jako laciný PR tah. Uplynou však první minuty filmu a vy si stěží budete moci představit vtipnější duo. 

Správní chlapi však nebudou patřit jen mezi milníky hereckých filmografií Russella Crowa a Ryana Goslinga, nýbrž také jako důkaz, že akční komedie může být ještě i dnes originální a ve svém vývoji děje dokonce těžce předvídatelná. Nebudu zastírat, že novinka Shana Blacka mě srazila na kolena. Tak nahlas jsem se nesmál u filmu už pěkně dlouho. Ano, do nemalé míry za to může geniální souhra ústřední herecké dvojice (vlastně trojice, nesmím zapomenout na mladičkou Angourie Rice), své zásluhy si ale zaslouží sklidit i scenárista a režisér projektu. Shane Black sice překročil ne tak dávno padesátku, ale autorsky se podílel na scénářích dnes už živoucích filmových kultů (Poslední skautSmrtonosná zbraň), také nedoceněném Posledním akčním hrdinovi nebo třeba povedeném třetím dílu komiksovéhoIron Mana. Vlastně není možné si nyní nedávat pozor, co od Blacka přijde příště.

Správní chlapi navazují na Blackovu oblibu v tvrďácích, kteří buďto mají svá lepší léta už za sebou, nebo jim zkrátka do podoby akčních hrdinů chybí nějaké to sudiččino zaklínadlo u kolíbky. Soukromý detektiv Holland March (Ryan Gosling) a nájemný ranař Jackson Healy (Russell Crowe) utvoří ve filmu duo, které nám dá vzpomenout na podobně sladěné páry (Smrtonosná pastPoslední skaut) a vlastně lze nahlas věřit, že se Crowe s Goslingem přidají do panteonu subžánru buddy-movie. Moc rádi by se s nepřítelem vypořádali jednou provždy, rychle, s jistou galantností, ale prostě se jim to moc nedaří. Budete-li se tak dívat na Správné chlapy, budete sledovat chvílemi bolestnou snahu postav překonat své fyzické či mentální mantinely. A budete se u toho královsky bavit. Jaký případ se pánové rozhodnou vyřešit, to vám neprozradím, ať vás může Shane Black hezky vést za ruku tak, jak potřebuje. Já byl ve hře přítomný od samého počátku až do konce a opravdu netušil, co se odehraje za minutu.

Film autoři navíc situovali do sedmdesátých let, takže mé oko i ucho se kochalo vymazleným retro designem a hudebními hitovkami, do kterých nohy rozradostněně podupávaly. Sympatické kromě toho ale také je, že Black nenatočil komedii pro rodinu, a tak dojde už v úvodní expozici k mixu násilí a erotiky (nicméně decentně), aby v průběhu filmu čas od času přišla nečekaná krvavější rána (vzpomeňte si na mě u záběru pádu dvojice lidí z hotelového okna!). Jistá nekorektnost se nachází už v zápletce (nemůžu prozradit) a také ve vykreslení mladé dcery Hollanda Marche, která se pohybuje ve „světě dospělých“ suverénně, až vás zcela okouzlí.

Správní chlapi bezesporu patří mezi to nejpovedenější v daném žánru a věřím, že teď nehovořím jen o aktuálním roce.

Režie
Téma/Příběh
Vyprávění
Postavy
Styl
Herecké výkony
Technické kvality filmu
Průměr

Správní chlapi
The Nice Guys
Režie: Shane Black
Rok vzniku: 2016
Vydal: MagicBox
Nosič: Blu-RayDVD
Cena: 499 Kč, 299 Kč

 

 

 

Navigate