Kompletní Mach a Šebestová

Poslouchat tuto audioknihu před spaním znamená, že pravděpodobně jen tak neusnete. Budete se totiž bavit a těšit na další dobrodružství, které díky utrženému sluchátku Mach se Šebestovou prožijí. A pokud se vám náhodou usnout podaří, vězte, že ve spánku dost možná potkáte mamuta, piráty nebo bacily.

Zkraje 80. let vznikl jeden z vůbec nejpopulárnějších večerníčků. Příhody o dvojici žáků 3.B měly v sobě ingredience, které vlastně letitý úspěch nemohly nezaručit: Scénář napsal Miloš Macourek, o výtvarno se postaral Adolf Born a vše odvyprávěl Petr Nárožný. Právě ten nás nyní bude zajímat přednostně, protože pochopitelně ve své zvukové podobě, nikoliv audiovizuální, se jeho důležitost násobí.

Macourkův koncept počítal s vypravěčem, který doslova chrlí informace a do velké míry popisuje to, co se v obraze odehrává. (Ostatně, pro malé diváky je dublování textu vypravěče a informací v obraze vhodné, protože si tím obrazy potvrzují a děti se učí i slovní zásobě.) Proto nebylo obtížené převést scénář do knižní podoby, ani té čistě zvukové. Macourek umí akci popsat tak, že slovo je více než obrazotvorné. Vyvolává jasnou představu o akcích a záběrech s nimi, méně se soustředí na nějaké duševní či mentální taje. A Petr Nárožný onen vodopád slov dokázal bravurním způsobem podat. Je až obdivuhodné, jak prakticky bez pauzy (i nádechy se někdy těžce hledají) zvládá dramatizovat a také „přepínat“ mezi jednotlivými postavami (a že jich dohromady je!) a jejich charakteristickou mluvou.

Ačkoliv na ilustrace Adolfa Borna nedám dopustit, přesto jsem si velmi rád zvukovou podobu Macha a Šebestové poslechl. Protože herectví Petra Nárožné je kongeniální s textem obdobně jako ilustrace. Jen máte méně času se v něm rochnit. (Pamatuji si totiž z dětství, jak jsem až hypnotizoval jednotlivé stránky s kresbami.)

Doporučuji se však podívat i na tuto recenzi, kterou pro Naposlech.cz napsal Kamil Fajmon. Podotýká, že komplet, který nyní Supraphon vydal, není úplným kompletem všeho, co s postavami žáků 3.B vyšlo, a že by si u takového počinu zasloužilo vydání pracovat s promyšlenější (a dramaturgicky logičtější) strukturou seskládání epizod.

Věřím však, že výše uvedené výtky jsou docela zanedbatelné, pokud vám jde přednostně o to, abyste se plně oddali Macourkově legraci a Nárožného vypravěčství. Ne každá příhoda je pochopitelně stejně zábavná či napínavá, jako komplet však nahrávka představuje ideální dárek – de facto pro všechny věkové kategorie.

 

Ukázku si můžete poslechnout zde, popřípadě si komplet v digitální podobě i koupit.

 

Mach a Šebestová – komplet
Autor: Miloš Macourek
Interpret: Petr Nárožný
Délka: 6 hod. 13 min.
Typ: Audiokniha kompletní
Cena: 339 Kč

Navigate