Michálkova cesta do Ameriky

Po třinácti letech vychází (bohužel jen) na DVD režijní debut Vladimíra Michálka. Amerika, filmová adaptace Kafkova nedokončeného románu Nezvěstný, by dost možná v takové podobě už dnes nevznikla a i přes rozpačité přijetí (a nejrůznější výhrady) představuje jeden z výrazných autorských počinů kinematografie devadesátých let.

Ještě předtím, než Michálek zabodoval u kritiků i diváků adaptací Demlova Zapomenutého světla, s ansámblem Divadla Ypsilon převedl do filmových kulis pochmurný komentář Franze Kafky k moderní době, která postupně odlidšťuje mezilidské vztahy. Ústřední hrdinu Karla Rossmana ztvárnil Martin Dejdar, v Karlovi zhmotnil všechny chlapecké a naivní ideály, možný rozkvět a naději, stejně tak jeho náraz na krutá pravidla světa, v nichž na opravdové city už není dostatek místa. Ačkoliv jej v Americe, kam Karel z Evropy přijíždí, přivítá jeho strýc Jakob (výborný Jiří Lábus), ukáže se, že „synem“ mu bude pouze v případě, že akceptuje Jakobova pravidla a zcela se mu podřídí. V Americe tak Karel rozhodně nenachází nový domov, naopak, z obydlí se stává monstrózně chladný prostor, v němž se Karel bojí cokoliv vyslovit nahlas.

Michálkova Amerika odcizenost, chladnost a silně akcentovanou deziluzi ze světa svobody zachycuje ve spíše epizodicky odvyprávěném ději, s úmyslně stylizované formě. Nepříjemný pocit se tak začne vkrádat do našich diváckých těl poměrně záhy. Divadelní projev i kulisy, výtvarně inspirované tvůrčími postupy Karla Zemana, z postav dělají spíše oživlé typy, než lidi z masa a kostí. Na jedné straně tak Amerika funguje coby „kafkárna“ velmi dobře, na straně druhé si tím vytváří distanc od diváka, který velmi stěží může k některé z postav přilnout.

Ameriku ve své době potkalo spíše rozpačité přijetí, s postupem času však rozhodně patří mezi příklady, že český film devadesátých let i v dobrém slova smyslu přál různým „anomáliím“.

Režie
Téma/Příběh
Vyprávění
Postavy
Styl
Herecké výkony
Technické kvality filmu
Průměr

Amerika
Amerika
Režie: Vladimír Michálek
Rok vzniku: 2016
Vydal: MagicBox
Nosič: DVD
Cena: 149 Kč

 

 

Navigate