Moudří jako televize

S chytrou plackou na stole, s chytrou placičkou v kapse. TV hraje v pokoji, monitor se hlásí o pozornost. Digitální média a technologie všudypřítomně atakují naši pozornost. Můžeme se díky ním vzdělávat a být mnohem chytřejší generací. Možná…

To si vám tak jedu na konferenci, když ve vlaku načnu knihu německého psychiatra se zaměřením na fungování mozku. O dva dny později mám povídat o tom, jak je iPad skvělý ve výuce, o dva dny dříve se od Mandreda Spitzera dovídám, že počítače, notebooky a tablety ve školách mohou hraničit s narušováním možnosti uchovat si mozek zdravý. Jsem z toho zmaten a rozpolcen. Ostatně jako z celé Spitzerovy knihy.

Ta se stala v Německu v roce 2012 bestsellerem. Kontroverzním. Autor si nebere servítky a tepe kolem sebe, do rodin, do učitelů, do vědců, médií i politiků. Do těch, kteří úmyslně přehlíží rostoucí zhoubný vliv digitálních médií. Když začnete s první kapitolou, polknete a dáte telefon do tichého režimu. U druhé si spustíte režim letecký. A se závěrem třetí kapitoly máte tendenci vyhledat v Googlu, jak na kouřové signály, protože i stará Nokia je na komunikaci s okolím ostudně technologická. Ale ouha… chcete instrukce vyhledat v Googlu?

 

pokračovat ve čtení

Navigate