Myší krása

Přijde vám líto, že už J.R.R. Tolkien nepíše knihy? Nebo snad, že nikdy neudělal žádný komiks? Pak je tu dobrá zpráva. Pojí se se jménem David Petersen a s drobnými myškami, které se staly hrdiny jeho Myší hlídky.

Tak si říkám, kdy naposledy jsem v edičním plánu Comics Centra potkal nějaké průměrné čtivo. Nerozpomenu si. Nyní, když máme za sebou šestidílnou sérii Zámek a klíč, se uvolnil prostor pro další autory, pro další příběhy. Má zvědavost a očekávání dostala odpověď velmi brzy. Nakladatelství přišlo s prvním svazkem rodící se ságy Myší hlídka, podtitul zní Podzim 1152. Už anotace a přebal ve mně vyvolal lačnost po čtení – a to prosím byla emoce jen droboučká v porovnání s momentem, kdy jsem knihu vzal do rukou.

Myší hlídka: Podzim 1152 mi otevřela svět, který si bere to nejlepší z epických příběhů napříč dějinami literatury. Najdeme zde velké hrdinské skutky, stejně jako zradu a mstu. Míšení pohádky s krutou realitou obohacuje tolkienovsky laděný styl vyprávění. I zde se totiž putuje, i zde se buduje společenství, které dost možná zachrání celý svět drobných myší. Na napětí nebude nouze, „zimomriavky“ se bezpochyby také dostaví. A to jsme teprve na začátku!

Ano, jestli tohle je vstup do nově vznikající ságy, pak prosím, abychom ji mohli potkávat znovu a znovu.

Myší hlídka ale není „pouze“ o poutavém dobrodružném příběhu, bylo by nespravedlivé ji vnímat jen jako nějaké v něčem originální přenesení Pána prstenů. Je totiž neskutečně krásná svými obrazy. Uvědomuji si, že se takové hodnocení nese na velmi subjektivních dojmech, na straně druhé, tenhle článek je právě o nich. O mých pocitech z knihy, kterou si i po přečtení beru opakovaně do rukou. David Petersen sice vytvořil vlastní nový svět, ale především jej dokáže překlopit do kreseb, které mají natolik vysokou výtvarnou hodnotu, že bych jeho obrazy rád měl doma na stěnách – a že nad kresbami bezpochyby budu v následujícím školním roce debatovat se svými studenty ateliéru animované tvorby.

Ilustrace se nenoří do přílišné popisnosti, dokonce pozadí často zachycují až abstraktním dekorem. O povahových rysech postav nám toho mnohem více řeknou jejich činy vhodně zachycené v klíčových momentech pohybu nežli prokreslené detaily tváří. Tahy v sobě mají lehkost, až spontánnost, přesto kompozice působí promyšleně – každý obraz jako by chtěl říct: Podívejte se na mě! Vesměs zemité barvy dobře korespondují s prostředím, ale i žánrem, který je sice nemálo pohádkový, přesto citelně ponurý. Obrazy mají specifickou texturu, která jim dává nádech zašlých časů, stejně jako odkazuje na hlínu, na které se děj odehrává.

Autor využívá různých variant rámů, najdeme drobné i ty velkoplošné, čtverce i širokoúhlé „záběry“ odkazující k fantasy velkofilmům či westernům.

Svůj text jsem začal se snahou si vzpomenout, zda jsem od Comics Centra potkal nějaký průměrný komiks. Myslím, že ne. Současně nyní doplním, že – i v kontextu další produkce, která u nás vychází – jsem prakticky nepotkal komiks, který by se mi po výtvarné stránce tak moc líbil.

 

Myší hlídka: Podzim 1152

Scénář a kresba: David Petersen
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 204 barevných
Vazba: vázaná knižní s přebalem

Běžná cena: 699 Kč
Cena přímo u nakladatele: 490 K4

Navigate