Nemravné léto

Přesně pod takovým titulem se zatím poslední film italského režiséra Luca Guadagniniho objevil na některých tuzemských festivalech. V červnu jej nakonec do tradiční kinodistribuce uvedl Bioscop a o čtyři měsíce později pak Magic Box vydal na DVD/BD pod názvem Oslněni sluncem. To už se k náladě i obsahu filmu blíží mnohem více, byť mnohem větší roli, než samotné parno a slunce, v příběhu sehrává muzika. 

Hlavní hrdinka je rocková hvězda Marianne (Tilda Swinton) a i její vztahy mají co do činění s hudebním průmyslem. Zejména pak bývalý partner Harry (Ralph Fiennes), který ji nečekaně přijíždí navštívit se svou (čerstvě objevenou) dcerou Penelope (Dakota Johnson). To, že taková návštěva nebude ústit do nejšťastnějšího konce, lze odhadovat už z pocitů, které při opětovném setkání v sobě jen těžko skrývá aktuální Mariannin přítel Paul (Matthias Schoenaerts).

Králem tohoto filmu je rozhodně Ralph Fiennes.
Králem tohoto filmu je rozhodně Ralph Fiennes.

Zatímco přebal disku s filmem by mohl navozovat pocit, že Oslněni sluncem bude nějaká příjemná letní podívaná, vesměs romantická záležitost, už začátek filmu pomalu takovou představu nabourává a naše divácká očekávání se začnou měnit. Luca Guadagnino vede vyprávění příběhu pečlivě, ale ve velmi opatrně zrychlujícím tempu. Jeho styl by se dal v něčem připodobnit k jiným italským filmařům, třeba k Bertoluccimu (a zvláště pak jeho Svůdné kráse) nebo Sorrentinovi (třeba Následky lásky). Obrazy, které více sázejí na vybudování nálady, než posun v ději. Akce postav, které chvílemi mohou působit jako stylizované obrazy lidí, nikoliv zachycení reálných bytostí z masa a kostí. Důraz na světlo a na hudbu. V neprospěch Guadagniniho však hovoří zatím jeho věk, režijní nezkušenost (respektive ne tak bohatá zkušenost). Dost možná se však časem ukáže, že zkrátka Luca Guadagnino nemá tolik talentu, aby se zmíněným pánům přiblížil. Bertolucci totiž za hezkými obrázky vede často velmi znepokojivé vyprávění, obdobně pak Sorrentino, který navíc ještě promyšleněji nakládá s choreografií při pohybu herců a vůbec s mizanscénou jako takovou.

Důvod, proč se na film podívat? Postava Penelope (Dakota Johnson) je ďábelsky svůdná.
Důvod, proč se na film podívat? Postava Penelope (Dakota Johnson) je ďábelsky svůdná.

Oslněni sluncem tak budou rozhodně vybočovat z nějakého amerického standardu, zaujmou svou zdánlivou „nudou“, která vyústí v emoční kolizi, přesto vám s velkou pravděpodobností film neposkytne tak silný emoční zážitek, abyste měli v úmyslu se k němu vícekrát vracet.
Jeho největší předností není režie a scénář, nýbrž casting, zvláště pak Ralph Fiennes nebo ďábelsky provokativní Dakota Johnson (už dlouho jsem ve filmu neviděl kukuč tak nasáklý erotikou).

Režie
Téma/Příběh
Vyprávění
Postavy
Styl
Herecké výkony
Technické kvality filmu
Průměr

Oslněni sluncem
A Bigger Splash
Režie: Luca Guadagnino
Rok vzniku: 2016
Vydal: MagicBox
Nosič: Blu-RayDVD
Cena: 499 Kč, 299 Kč

 

 

Navigate