Nesnesitelná lehkost smutných tónů

Nankingský masakr prochází od čtyřicátých let minulého století kulturou, všemi druhy umění, které každé po svém překresluje obraz krvavého teroru, jenž v přelomu roku 1937 a 1938 na tehdejší hlavní město Čínské republiky snesla Japonská císařská armáda. Cha Ťin, českým čtenářům známý románem Čekání na Lina, tuto událost reflektuje skrze vyprávění fiktivní osoby An-Lin.

Cha Ťin zvolil ich-formu a i když měl k dispozici deníkové zápisky reálné historické postavy, americké misionářky Minnie Vautrinové, vymyslel si její asistentku, skrze kterou může vše popisovat více z odstupu a takřka bez osobního zaujetí. Právě ona distance je na knize nejzajímavější. Minnie Vautrinová, která pracovala v nankingské bezpečnostní zóně, je bezpochyby silnou postavou, prochází ale mnoha vlnami, které vyústí v silný emoční otřes. Pokud bychom na dění v Nankingu nahlíželi jejíma očima, mohl by být román sice naplněn silnějšími emocemi, na straně druhé pohled zpovzdálí citelněji znepokojuje.

Autorův rukopis, tedy vyprávění asistentky An-Lin, je strohé, chvílemi až úsečné a skutečně, jako by jej vyprávěla žena, která nejen nemá literární ambice, ale také nemá sílu na to, aby na hrůzy druhé japonsko-čínské války barvitěji vzpomínala. Dokonce lze styl přirovnat až k zápisům zpráv, které mají sloužit k historickému popisu událostí. Emoce nemusíme ale příliš hledat, nacházejí se prakticky na každé straně, jen se skrývají bez chutě pracovat s květnatějším jazykem, symboly či metaforou.

Strohost může někoho ubíjet, vyprávění plyne, aniž by obsahovalo uspokojivý dramatický oblouk. Den střídá den, mrtvý mrtvého, znásilněná žena druhou… Beznaděj se ráno rodí a s příchodem spánku bohužel zůstává. Postupně jako by se už čas zastavil. Situace se nemění, naděje už dávno zahynula někde v masovém hrobu, Minnie se alespoň snaží zachránit některou lidskou schránku od potupy (na záchranu duší už nemá sílu). Není se proto čemu divit, že kniha končí zkratkovitými informacemi o průběhu její psychického zhroucení.

Rekviem za Nanking  se svým nekompromisním stylem se nepříjemně zadírá. Pro útěchu a laskavá slova tu není místo. Jistá uspokojení snad může plynout z vědomí, že díky Minnie Vautrinové se zachránily desítky až stovky lidí, byť v měřítku takřka půl milionu mrtvých jde pohledem statistika jen o rozměr statistické chyby…

 

Autor Cha Ťin
Název knihy Rekviem za Nanking
Vydavatel Odeon
ISBN 978-80-207-1493-0,
Počet stran 352
Rok vydání 2013
Původní název Nanjing Requiem
Původní jazyk angličtina
Překlad Šenkyřík, Ladislav
Dopor. cena 349 Kč
Navigate