Nevhodný čas na přistání

Ani se nechce věřit, že nás dělí od premiéry amerického filmu Letiště takřka půl století. Snímek dvojice Hathaway-Seaton v září konečně vyšel na DVD i Blu-Ray nosičích a znovu nás tak může přesvědčit o své „nesmrtelnosti“.

Žánr katastrofického filmu má v rámci dějin kinematografie několik svých východisek. V podstatě ty nejrozšířenější se pojí s nějakou ekologickou katastrofou, rozmary počasí či samotnými živly. Občas do toho vstoupí strach z jaderného ozbrojování, bojem o vodu (kdy už však přecházíme spíše do postapokalyptických příběhů) nebo z cizí civilizace. Speciální kapitolku tvoří ale kombinace síly živlů s výdobytky naší civilizace, technologiemi, ideálně přepravními prostředky. Právě takový mix se zalíbil slavnému romanopisci Arthuru Haileymu, když psal své kultovní dílo Letiště. Nikoho nemohlo překvapit, že se Hollywood o látku přihlásí a dva roky po vydání vpustí na plátna kin vlastní verzi dramatu, které právě jistou větev katastrofického žánru nadefinovalo.

Letiště sice nemá na první pohled všechny ingredience (včetně nabobtnalého rozpočtu) dnešních blockbusterů, při bližším zkoumání se od nich však příliš neliší. Autoři využili nejen několika slavných hereckých jmen, zejména však dramaturgicky funkčně upletli pavučinu z řady dílčích zápletek, které všechny spojí jedna událost, odehrávající se v úzce vymezeném čase a prostředí. A přidejme k tomu také dramatickou křivku, která umně napětí stupňuje, a to aniž by se zřekla možnosti čas od času diváka pobavit nebo mu dokonce alespoň drobně rozslzet oko nad milostným motivem. Sledovat Letiště proto znamená pozorovat hollywoodské vyprávění v jeho čisté podobě. Se všemi přednostmi řemeslných dovedností, stejně tak se všemi svými osvědčenými vypravěčskými postupy. A to nemůže nebavit, pakliže ovšem nejste jejich zatížený kritik a úmyslně se obdobným titulům vyhýbáte a toužíte pouze po „alternativách“.

Hledání důvodů, proč Letiště ani po tolika desítkách let nezestárlo, své odpovědi nachází právě ve skutečnosti, jak pečlivě tvůrci své vyprávění zkonstruovali. I přes delší stopáž (137 minut) v něm nenajdete zbytečný motiv, postavu nebo hluchý vtip či naopak pokus o zvýšení hladiny adrenalinu v krvi. Dialogy, byť z počátku v řadě případů o obyčejnostech, utvářejí charakter a sehrají následně pak podstatnou roli při věrohodnosti chování postav. Hudba dává sice hlavním motivem na srozuměnou, že se díváme na americký velkofilm, přesto se umí v patřičných okamžicích stáhnout do pozadí a „pouze“ podporovat vývoj děje. Kamera se střihovou skladbou slouží výhradně příběhu a jeho srozumitelnému čtení, žádné řemeslné exhibice nečekejte – což ovšem ve výsledku znamená, že právě skladba záběrů a volba kompozic není ani v nejmenším nahodilá, naopak ona „hollywoodská neviditelnost stylu“ předpokládá zevrubnou přípravu a promyšlenost.

Coby milovník dějin kinematografie (a ano, především té klasické hollywoodské) si zkrátka nemůžu Letiště neužít. A nepustit si jej znovu. Ačkoliv mě osobně více sedí ona linie, kdy o katastrofu se postarají pouze živly (a nezakomponovává se do nich i dopravní prostředek a bomba), napětí Letiště na mě zafungovalo. Ano, i když už jsem jej před lety viděl.

Režie
Téma/Příběh
Vyprávění
Postavy
Styl
Herecké výkony
Technické kvality filmu
Průměr

Letiště
Airport
Režie: Henry Hathaway, George Seaton
Rok vzniku: 1970
Vydal: MagicBox
Nosič: Blu-RayDVD
Cena: 399 Kč, 199 Kč

 

 

Navigate