Nová, modrá, lepší CREW

S příchodem letošního jara se se čtenáři rozloučil magazín CREW2. To, co se zdálo jako důvod pro bolestivé lkaní, nabralo zcela jiný směr. Nakladatelství CREW totiž v říjnu vyslalo do světa tzv. Modrou CREW. Časopis, který nejenže utřel naše tekoucí slzy po lících, ale dává naději, že bude ještě mnohem lepší než předchozí projekt.

Aby totiž bylo jasno. Modrá CREW přichází se zcela odlišným konceptem. Zatímco předchozí časopis fungoval jako domov pro několik souběžně vydávaných komiksových sérií, kdy každé číslo magazínu nabídlo střípek z dané série, Modrá CREW volí opačnou strategii. Bude obsahovat výhradně jediný komiks, jediné dílo, a to s úmyslem, aby kupříkladu ve dvou číslech magazínu vyšla ucelený svazek zvolené komiksové série. V prvních dvou číslech se čtenář dočká „pouze“ série Ekhö, vždy po dvou sešitech. Má takové rozhodnutí smysl? Bezpochyby ano!

Za sebe můžu už nyní říci, že Modrá CREW mou „žízeň po komiksech“ bude hasit mnohem účinněji. Ačkoliv jsem předchozí projekt odebíral a těšil se na každé nové číslo, přesto nezastírám, že mi to roztříštění komiksového díla do několika samostatných čísel dělalo na tváři vrásky. Musel jsem čekat, pak si často znovu a znovu číst jednotlivé sešity, abych si připomenul vývoj děje. U Modré CRWI něco takového vlastně nehrozí. Jedno číslo a hezky ucelený příběh.

Modrá CREW 1 nabízí první dva díly ze série Ekhö – Zrcadlový svět (New York a Císařskou Paříž). Autor Christophe Arleston patří mezi velmi oblíbené evropské tvůrce, ostatně, není se čemu divit. Jeho Ekhö funkčně kombinuje postpunkový žánr s prvky pohádky, komedie a neštítí se ani decentní pikantnosti. Nepřekvapí proto, že si jej redakce CRWE vybrala do nového projektu, který se na evropské umělce bude přednostně soustředit. Jako otvírák nového projektu funguje Ekhö skvěle, jeho dva příběhy jsou dostatečně uzavřené, aby sešit Modré CRWE 1 fungoval sám o sobě (bez nutnosti kupovat další číslo), ale vzbuzují touhu si přečíst další příhody z alternativního světa plného prapodivných živočichů a ztepilých žen.

Vypravěčsky se Arleston opírá i o detektivní žánr, umí dostatečně rafinovaně vypouštět informace, aby si nás udržoval v područí, nešetří humornými narážkami a v neposlední řadě vystavuje svůj fantasktní svět tak, aby byl uvěřitelný a my začali postupně chápat jeho vnitřní pravidla. No a výtvarně si umně pohrává s jemnou linkou, spíše zemitými barvami, leskem na správných místech (třeba, ehm, ženských ňadrech). Je fakt, že osobně tolik nemusím tak výraznou gestikulaci, která je však hojně používaná i ve francouzském animovaném filmu, vycházejícím velmi silně z disneyovských principů animace.
Každopádně jsem se u čtení bavil a netrpělivě vyhlížím číslo 2.

 

Pokud chcete o Modré CRWI vědět více, navštivte oficiální webovou stránku. Předplatitelé mohou získat nejen výraznou slevu, ale navíc budou moci rozhodovat, co se v dalších dílech časopisu objeví.

Navigate