Obtížně fungující láska

V rámci edice Festival 12 každý měsíc v rámci spolupráce Film Europe a Magic Box vychází jeden (někdy dokonce dva) filmové tituly, které zaujaly diváky a odborné poroty na prestižních mezinárodních festivalech. Jeden z těch nejčerstvějších přírůstků je i další režijní počin původně herečky Maïwenn (hrála například v Leonovi nebo Pátém elementu).
Ta při psaní scénáře údajně vycházela ze svého vlastního vztahu s Jeanem Yvese Le Furou. Ať už tomu bylo opravdu tak nebo ne, její novinka Můj král nese rukopis vyzrálé autorské osobnosti. A to i přesto, že příběh samotný nenabídne nic, nač bychom už v rámci dané žánrové kategorie (zvláště pak v kotlině francouzské kinematografie) nebyli zvyklí. Maïwenn se rozhodla zobrazit v podstatě banální děj o tom, jak ona potkala jeho, jak se jejich vztah hezky rýsuje, aby poté přišly první překážky, karamboly, postupné pády a chvilkové vzlety… To, co by mohlo nyní vyznít jako výtka, lze vnímat vlastně přesně opačně. Maïwenn je totiž cizí přílišná fabulace, a tak Můj král rozhodně neonemocněl scenáristickou hrou na co nejoriginálnější vztahové drama. Film plyne, i přes jednotlivé konflikty, de facto v dosti ustáleném rytmu a pomalu. Jeho kouzlo totiž spočívá ve schopnosti zachytit právě onu zdánlivou obyčejnost nebo případné krize bez snahy skrze umělé konstrukce vystupňovat drama do co nejintenzivnějšího působení.

Přesto důvod, proč si tento film koupit, se nachází především v ústřední herecké dvojici. Přiznám se, že jsem si chvílemi sice přál, aby hlavní ženskou postavu hrála pohlednější herečka než Emmanuelle Bercot (vím, jsem povrchní), na straně druhé má divácká odtažitost docela brzy vzala za své. Bercot má v sobě energii, která srdci filmu udává rytmus. A její kolega, Vincent Cassel, v našich končinách přeci jen mnohem známější, za ní ani v nejmenším nezaostával. Oba mi byli sympatičtí jen do té míry, aby jsem jejich motivacích věřil, a nesympatičtí přesně tehdy, když se jejich schopnost milovat začala překlápět v sobecké bouchání pomyslných dveří.

Můj král vychází sice pouze na DVD, kvalita obrazu je však velmi dobrá a potěší, jak je u této edice zvykem, i přiložený podrobnější rozbor a uvedení filmu do kontextu.

Režie
Téma/Příběh
Vyprávění
Postavy
Styl
Herecké výkony
Technické kvality filmu
Průměr

Můj král
Mon roi
Režie: Maiwen
Rok vzniku: 2016
Vydal: MagicBox
Nosič: DVD
Cena: 249 Kč

 

 

Navigate