Odstřel tajného agenta

Občas propadnou tvůrci dojmu, že vměstnají-li do svého vyprávění co nejvíce od konkrétního smyslu abstrahovaných tezí, budou 1) působit velmi oduševněle, 2) vyhnou se přímé kritice, neboť čtenáři se budou bát přiznat, že jejich dílo nepochopili. 

Nadějně rozjetý a zejména svým výtvarným řešením pestrý komiks o agentovi Zero přesně odpovídá výše uvedeným kritériím. Kritériím díla (komiksu), kdy autor ztratil soudnost. Nebo přinejmenším kontakt se světem (čtenářů). Nebo jenom nápady. A tak závěrečný (musím nyní říci Díkybohu!) díl série Aleše Kota Zero 4 – Kdo ohněm berte do rukou pouze v případě, že 1) máte podivnou potřebu číst něco, co nedává smysl, 2) oceníte alespoň obrázky a text přeskočíte, 3) naprosto nedůvěřujete mému vkusu.

Hluboce se rozepisovat o své snaze zachytit alespoň několik drobných indícií, které by pomohly při čtení, nemá význam. Prostě mi to nešlo. Možná jsem se málo snažil, ale ačkoliv sám sebe nepovažuji za zpohodlnělého čtenáře/diváka, věnovat větší míru energie, když ani v polovině knihy netušíte, která bije, mě přestalo bavit. Od filozofování k bezduchému (trapnému) plkání totiž vede zkratka, je velmi snadné k němu dospět, pokud vaše mentální kapacita na něco takového nemá. Možná že Aleš Kot byl vyloženě vypočítavý a promyšleně koncipoval své obrazy a hlášky tak, aby Zera dostal do rádoby filozofických rozměrů a uspokojil choutky pseudointelektuálů, kteří budou nad jeho textem a v dýmu z cigaret sálodlouze diskutovat. Pak by jeho dílo krásně splňovalo parametry kýče, jak je definoval Umberto Eco. Ano, myslím, že kýč se ke čtvrtému dílu o agentovi Zero adekvátně hodí. Je škoda, že tím ubližuje celé sérii, která se sice díl od dílu vypravěčsky komplikovala, přesto měla neustále pevnou niť a především naději, že se to postupem času vše dosvysvětlí. Nevysvětlilo se nic, Aleš Kot se může tvářit jako mudrc, přesto mi to nebrání, abych mu vytknul, že Zera zabil on sám. A že tím škodí i samotným kreslířům, kteří jsou na sérii tím nejzajímavějším.

Téma/Příběh
Vyprávění
Kresba
Coloring
Průměr

Název:
Zero 4 – Kdo ohněm
Autor: Aleš Kot
Rok vydání: 2016, 1. vydání
Počet stran: 136
Nakladatelství: CREW
Cena: 369 Kč (v eshopu 332 Kč)
ISBN: 978-80-7449-396-6

 

 

Navigate