Polapen v síti

V aktuální nabídce HBO GO dohledáte tři filmové tituly, pod nimiž se podepsal coby režisér klasik americké (kritické) kinematografie Sidney Lumet. Určitě si zde najdu místo pro reflexi všech, už proto, že Lumetovo precizní vedení herců a jeho výběr na společensky angažovaná témata se mi zamlouvá. Jako první jsem si vybral film z roku 1976. Má co do znění jednoduchý titul Network, ovšem o to více významů v sobě obsáhne.

Po úvodní expozici, kde se seznámíme se všemi ústředními protagonisty a především pak prostředím televizní stanice, přichází vskutku netradiční kolize. Moderátor Howard Beale se totiž v přímém přenosu kvůli nízké sledovanost vlastního pořadu (a tedy od toho odvozeného rozhodnutí vedení, že bude muset televizi opustit) rozhodne zabít. Divákům ohlásí, že v příštím vysílání spáchá sebevraždu.

Události, které následují v Lumetově podání nekompromisně, místy tedy až s divadelní expresí, pojmenovávají nemoci mediálního světa. Honba za co největší sledovaností má své oběti, dokonce na životech. Obraz sítě, do které se nejen Beale, ale i další postavy lapí, postupem času začne vyvstávat coby symbol nemocného systému, amorálního, bezohledného vůči uměřenosti, logice i základním mravním principům. Svoboda dostává na frak, mediální obraz je rozbitý a pokřivený jako kubistická malba. Network bez skrupulí odhaluje do nahoty chvíli, kdy člověk takovému jednání podléhá a buď „síti“ podléhá, nebo se stane její součástí – závislý na její energii.

Nebyl by to Lumet, kdyby silný scénář nevložil do nadstandardně kvalitního hereckého týmu. Vévodí mu Faye Dunaway, William Holden, Peter Finch a Robert Duvall. Na nějaké obrazové hříčky zde není prostor, Lumet – ostatně jde spíše o charakteristický prvek jeho stylu – koncentruje maximum divácké pozornosti na postavy a jejich vzájemnou interakci uvnitř uzavřeného prostoru. Posiluje tím klaustrofóbní pocity a fakt, že postavy nemají možnost vzájemné krize nedořešit. Zkrátka nějak to dopadnout musí. (Vzpomeňte si na jeho nejslavnější dílo Dvanáct rozhněvaných mužů…)

Ačkoliv tento snímek patrně v rámci bohaté škály tvorby na HBO GO na sebe nepoutá přílišnou pozornost, zkuste mu ji dát. Jak už bývá u Lumeta zvykem, film sice reaguje na aktuální dobu, v němž vznikal, současně svým tématem a jeho uchopením dokáže být až nemile aktuální.

Režie
Téma/Příběh
Vyprávění
Postavy
Styl
Herecké výkony
Technické kvality filmu
Průměr
Network
Network
Režie: Sidney Lumet
Rok vzniku: 1979
Na HBO GO ke zhlédnutí: do 31.8.2017
Odkaz na HBO GO: HBO GO
Odkaz na ČSFD: ČSFD

 

Navigate