Před dávnými a dávnými časy… znovu

Po premiéře prvního (rozuměj čtvrtého) dílu Hvězdných válek v roce 1977 nastal ve světě poprask. A hned za ním ticho – takové to ticho, kdy se chvěje vzduch očekáváním – a čekáním. Na díl druhý (rozuměj pátý). Marvel tehdy odhadl potenciál takového ticha a začal vydávat doplňující „historky“ v komiksové podobě.

Během jedenácti let se do rukou dostalo na 107 sešitů (a spolu s nimi i 3 výroční speciály), které vesmír Hvězdných válek rozpracovávaly do dalších dějových linek. Příběhy neměly s filmy ve valné většině nic moc společného, dokonce se u řady z nich ukázaly postupme času to, že jejich autoři do Lucasovy hlavy neviděli a ukazovali některé vztahy tak, jak by pravděpodobně být neměly, světy, které Lucas nepoužil, zápletky, které mohou spíše mást, než odpovídat na vzniklé otázky. Nic z toho však není chybou. Komiks zkrátka žil svůj život, obohacoval skalní fanoušky a i ty, kteří spíše papír než filmové plátno.

Vzpomínám si na otevřená ústa napětím i údivem při sledování Luka, který se snaží zlikvidovat Hvězdu smrti, ale také na zklamání, kdy George Lucas znovu a znovu oprašoval materiál a doplňoval kouzelné retro o digitální potvory.

celá recenze

Navigate