Restart, který stojí za to!

Když v roce 2013 vyšel druhý svazek povídek spjatých s Ú.P.V.O. (Úřadem paranormálního výzkumu a obrany), těšilo mě, že se můžu s Hellboyovým universem potkávat i mimo tradiční knihy s rudým „ďáblíkem“. Přesto jak první (Dutozem), tak druhý (Duše Benátek) díl vnořoval do mysli pochybnost, zda má daný koncept nárok na přežití. Kromě Mikea Mignoly se na svazcích podíleli další autoři, což sice ve výsledku způsobuje pestrost, současně i kvalitativní rozkolísanost. To, že epizody kolem hrdinů napojených na Hellboye vznikly, nicméně smysl dávalo. Jsou nejen sami o sobě zajímavé, ale nabízelo se žánrově obohatit mysteriózní (hororovou i vtipnou současně) podívanou o detektivku a trošku si pohrát s modely typu Akta-X. Pravděpodobně si však sám autor uvědomil, že koncepce v něčem drhne. Že postavy si zaslouží větší samostatnost (a tedy klidně se zcela odpojit od Hellboye) a především hloubku. A tak se odehrál restart série a vznikl Žabí mor

Nemůžu si to nechat až na závěr recenze. Ten restart je darem z nebes (i když ve spojení s Mignolovou poetikou jde o určitý obsahový nonsens). Knihu tentokrát scenáristicky drží výhradně sám Mignola (ano!). Má kompaktnost, kterou by jí předchozí dva díly mohly jen závidět (mimochodem, vlastně by zde mohli závidět leckteří jiní scénáristé) a hloubku, z níž lze vycítit, jak moc vážně to Mignola s nově nastartovanou sérií myslí. A samozřejmě všechny kvality, které si s Mignolou (a jeho Hellboyem) pojíme. Cit pro výstavbu děje tak, aby popouštěl informace velmi opatrně, držel nás, současně i uspokojoval (načež čas od času zjistíme, že je vše jinak). Cit pro drobnokresbu svých postav, kdy skrze současné jednání odkrýváme mnohdy velmi tajemnou minulost (mimochodem na tomto je Žabí mor do značné míry postaven). Cit pro provázanost mezi jinými svými díly a v neposlední řadě cit pro zakomponování velmi sugestivních výjevů s těmi, které koledují o spokojený čtenářský úsměv.

Třetí svazek z Ú.P.V.O., jak výše uvedený odstav říká, tak představuje něco, co bychom si od Mignoly přáli. A on nám to bez uzardění předložil – příběh, který rozhodně nenabízí finále, při němž se „superhrdiové“ poperou se „superpadouchy“, abychom se těšili na jiný střet, podává nejen řadu dynamických akcí, ale také niterných obrazů a detaily ukryté v promluvách. A pasáže, které asociují biblickou apokalypsu, jsou naprosto famózní!

A ještě jedno porovnání s předchozími dvěma knihami. Zatímco tehdy do značné míry ruky kreslířů vedla snaha o napodobení Mignolova výtvarna, Guy Davis v Žabím moru opouští typickou hranatost, dokonce spíše linku rozechvívá a směřuje vstříc expresi, která však stále má pevný tvar – a i v divočejších kompozicích přehlednost.

Jestli bude série pokračovat v tomto duchu, máme se nač těšit!

Mike Mignola: Ú.P.V.O. 3: Žabí mor

Rok vydání: 2015, 1. vydání originálu: 2004
Počet stran: 128
Nakladatelství: Comics Centrum
Překlad: Jan Kantůrek
Ilustrace/foto: Guy Davis
Autor obálky: Guy Davis
Vazba knihy: vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-86839-87-5

Chcete si knihu i prolistovat?

Navigate