S tím chlápkem si nic nezačínej

Psaly se první roky let devadesátých a Robert De Niro měl za sebou už řádnou sestavu výjimečných filmových rolí. (A pár jich na něj ještě čekalo v zástupu.) Vzhledem k jeho spolupráci s velkými režisérskými jmény, zejména pak se svým dvorním Martinem Scorsesem, nemohl do sebe nevstřebat alespoň základní (ale podstatné) aspekty režijního vedení. A tak se v roce 1993 v kinech objevil jeho debut. Nyní, po více jak dvou desítkách let, u nás Příběh z Bronxu vychází znovu nejen na DVD, ale vůbec poprvé také na Blu-Ray.

Magic Box pravidelně přináší postarší (a někdy notně staré) tituly, které tu více, tu méně patří k tomu, co by nemělo filmovému fajnšmekrovi uniknout. Začlenit bychom sem mohli i De Nirův film. Ačkoliv zpracovává oblíbenou tematiku italských mafiánů v USA, nehonosí se komerčním potenciálem a svou formou působí vlastně velmi nenápadně. Robert De Niro jej věnoval svému otci a lze jen spekulovat, kolik z jejich vlastního života se nakonec do příběhu vmísilo, když jde o adaptaci hry Chazza Palminteriho, jednoho z hlavních představitelů filmu.

Film nás přivádí do Bronxu šedesátých let, de facto především do jedné z ulic, kde bydlí a vyrůstá Calogero, syn řidiče autobusu Lorenza (De Niro). Jako i ostatní kluci se Calogero spíše poflakuje a pokukuje po místních mafiánech. Zvláště pak po Sonnym (Chazz Palminteri). Ten se mu postupně přetavuje z idealistického zobrazení muže/hrdiny do náhradního otce. Jeho alternativy. Calogero na Sonnym obdivuje vše, co mu jeho vlastní otec nenabízí. Nebo alespoň je o tom přesvědčený.

I když děj nabídne několik akcí, potlučených tváří a dokonce i mrtvých, přesto Příběh z Bronxu chce být a je citlivým a komorním dramatem – vyprávějícím o vztahu mezi otcem a synem, respektive o střetu mnohdy naivních ideálů dětství a mládí s opatrností, ale také odpovědností dospělosti. De Niro se obsadil do otce zdánlivě velmi pasivního Lorenza, který jako by snad neměl ani špetku charismatu. Úmyslně. To totiž má naopak doslova vyvěrat ze Sonnyho. Pohled Palminteriho magnetizuje nejen Calogera, ale i nás, diváky. A ačkoliv stojí rozhodně na té horší straně zákona, nelze k němu nevzhlížet s obdobným respektem jako mladý Calogero.

Příběh z Bronxu plyne pozvolna, ale má dobře promyšlenou dramaturgii. Dospíváme a učíme se spolu s Calogerem novým poznáním školy života. Řešíme svou vlastní míru odpovědnosti, ani ne tak vůči ostatním, ale vůči sobě samým. Do toho nám hrají dobové hudební hity, mizanscénu zaplňují pečlivě naaranžované dobové rekvizity a kulisy. Film zdánlivě nenápadný se tak může postarat o nemálo silný divácký zážitek. V mém případě se mu to už poněkolikáté podařilo…

Režie
Téma/Příběh
Vyprávění
Postavy
Styl
Herecké výkony
Technické kvality filmu
Průměr

Příběh z Bronxu
A Bronx Tale
Režie: Robert De Niro
Rok vzniku: 1993
Vydal: MagicBox
Nosič: Blu-RayDVD
Cena: 399 Kč, 99 Kč

 

 

Navigate