Takhle vypadá povinná literatura

S tímhle článkem jsem si dával na čas. Uvažoval, jak hluboce budu jednotlivé knihy rozebírat, vršit moudro nad moudro, stavět pyramidu postřehů a sebevědomě se pak budu dívat kolem sebe, zda náhodou nesklidím uznání za svůj recenzentský um. Naštěstí jsem se však zastavil a koncept článku zahodil. Nejde totiž o mě, jde o to, abyste si právě tyhle knihy vzali do rukou a přečetli.

Po čase tak opět spojuji do jednoho článku dva knižní tipy. Jedná se o dvojici komiksů, které zkraje léta vydalo nakladatelství Comics Centrum. Skloubení dvanáctého Hellboye a třetí Myší hlídky má své opodstatnění. Žánrově se oba tituly vlastně pohybují na pomezí fantasy (a tedy i pohádky), odkazy nemálo směřují do dob minulých, zejména pak středověku. Obě knihy navíc kladou stejně tak mocný důraz na pevně semknutý příběh, jako i na výtvarné provedení a samotnou kresbu, respektive vizuální řeč. A v neposlední řadě jde o knihy, které mě naprosto nadchly a mám potřebu je doporučit, aby nikdo z vás je neminul.

Nebudu zapírat, že předchozí, vesměs povídkoví, Hellboyové mě těšili, přesto například v porovnání s Ú.P.V.O. nechávali v mém nitru jaksi prázdno. Na některých příbězích mě sotva zaujala zápletka, důvody proč si je číst tak stály výhradně jen na kresbě samotné. A naštěstí stále ještě přítomném, byť občasném, humoru, který Hellboyovým universem prostupuje. A ve chvíli, kdy jsem před Hellboyem takřka uzavíral bránu, objevily se Bouře a běsy, dvanáctá kniha, ne mimořádná pouze svým vyústěním, ale i kvalitou.

Svým obsahem sice navazuje (a zejména odkazuje) na některé z epizod, respektive motivy předešlých Hellboyů, troufám si tvrdit, že na intenzivním prožitku z četby vaše neznalost nevyrobí žádný šrám. Ostatně, já sám jsem si řadu „věcí“ nezapamatoval, u několika momentů (zkraje vyprávění dvanáctky) se trošku podivil, ale nezastavil se a čtení si užil. Bouře a běsy totiž náramně drží při sobě, ačkoliv sledujeme paralelně více dějů. Vše však vzájemně prostupuje do sebe, ovlivňuje se a spěje do pompézního finále, díky kterému dost možná dostanete chuť si Hellboye přečíst kompletně celého (znovu). Nejnovější díl uzavírá jednu velkou éru a ačkoliv mu již vzpomínaný humor schází, hlavní hrdina zúročuje všechny své podstatné rysy a sílu, aby zachránil svět. A to jako fakt.

Mytologie, hrdinství i sebeovětování má stejně tak důležité místo v sérii Myší hlídka. Jestliže u Hellboye má fanouškovská věrnost dostávala v průběhu série sklon se od Mignoly odklánět, David Petersen si mě získal okamžitě a zatím se mu daří, abych Myší hlídku považoval za to nejlepší/nejhezčí, co si můžu v českém překladu číst. Ne snad, že bych měl až tak velkou potřebu odcházet do pohádkových světů, ale mám slabost pro příběhy, kde mi opravdu záleží na postavách. Petersenův text se sice v prvním díle ještě rozjížděl (a ano, v porovnání s dalšími dvěma pokračováními je slabší), přesto nabídl svět, v němž každá z postavy má své opodstatnění. Zapomeňte na černobílé vnímání reality, na ploché figury. Myší hlídka vás donutí nejednou předefinovat svůj vztah k tomu či onomu hrdinovi, nebo vývoji děje. Peterson, zvláště pak v aktuální novince Černá sekera dokazuje, jak bravurní je vypravěč. Jeho knihu si mohou do rukou vzít i „mláďata“ (nakladatel doporučuje věk nad devět let), takže jej pochopí, přesto nabízí složitosti a čtení pod povrchem, že by mu většina ostatních „komiksáků“, s nimiž se tu na českém trhu potkáváme, mohla závidět. Vlastně ne mohla, ale měla.

A teď si k tomu všemu připočtěte kresbu. Zatímco Mignola v posledních dílech své ságy pracuje na námětech či scénářích, Petersen se postaral o to, aby Myší hlídka byla výsostně autorská. Symbióza mezi vizuálním zpracováním a obsahem je (fakt to slovo použiju) dokonalá.

Vidíte, stejně jsem se docela rozepsal, přesto se snažil zůstat spíše o vět a slov, která neprozrazují nic moc ze zápletek, ale snad dostatečně srozumitelně podávají zprávu, že tyhle dva kousky, které Comics Centrum vydalo, byste opravdu měli přečíst. Číst. A mít. Pokud navíc přístup Comics Centra znáte i z předchozích počinů, pak vás nemůže překvapit i kvalita zpracování. Výsostně pevná vazba, velmi kvalitní, spíše matný, papír, doplnění o různé bonusy… Zkrátka tyhle knihy vám budou i zdobit dům. Věřte, že vím o čem mluvím, mám jich v knihovně už dost…

Mike Mignola, Duncan Fegredo: Hellboy (12) – Bouře a běsy
Comics Centrum, 2017, 176 stran, běžná cena 599 Kč, cena u Comics Centra 419 Kč

David Petersen: Myší hlídka (3) – Černá sekera
Comics Centrum, 2017, 216 stran, běžná cena 699 Kč, cena u Comics Centra 489 Kč

 

 

Navigate