Ú.P.V.O. a Smrt

Když ComicsCentrum na jaře letošního roku vydalo restart série Ú.P.V.O. Žabí mor, Země postřehla vlnu jásání. A máme tu už druhý díl, Smrt, který na předchozí knihu těsně navazuje a ani trochu se neostýchá být ještě lepším…

Proč restart série vyšel jsem rozebral v recenzi na díl první, nyní tedy můžu směle svou pozornost směřovat k Smrti.

Tentokrát Mike Mignola fungoval spíše jako „idea maker“ a supervizor, výstavbu dějové zápletky přenechal Johnu Arcudimu, i u nás známého díky omnibusům Vetřelce, Masky či Termínátora. Vznikání a tvůrčímu procesu se ostatně kniha věnuje ve svém úvodu i závěru a právě i toto textové orámování dosvědčuje, jak moc vážně to Mingola s novým startem série myslí. Nad příběhem sice přemýšlí, na stranu druhou dává větší průchod nápadům jiných autorů. Arcudi se coby vypravěč skvěle osvědčil. Smrt je uceleným příběhem, stále však zasazeným do většího celku, dokonce až universa (protože odkazuje i na příhody s Hellboyem).

Co se mi na Smrti nejvíce líbí, to je skloubení dvou protipólů. Máme zde totiž linii Abeho, linii značně melancholickou, existenciální. Opředenou nešťastnou láskou, neschopností přijmout svůj úděl a vyrovnat se s ním. A proti tom pak linii „upgradovaných Akt-X“, mixující funkční klišé různých mysteriózních příhod, brakové literatury a motivů Druhé světové války, s nimiž si ostatně Mignola vždy tykal. Druhá linie postrádá snovost, zato je napínavá a humorná zároveň. Napomáhá tomu i příchod nové postavy, Benjamina Daimia, živého neživého důstojníka, s nímž má poněkud problém Liz Shermanová a který navíc může vzbuzovat pochybnosti, zda nevede náhodou naše hrdiny někam, kde by jim mohlo být ve finále „ouzko“.

Koktejl úmyslného (a funkčního) braku a seriózní idejí opět krásně posiluje kresba. Svým stylem Guy Davis v jistých ohledech (některé důrazy na pevnou linku) odkazuje na Mignolu, je však mnohem vizuálně prostopášnější. Uvolněná kresba jde ruku v ruce s dynamickým tempem děje, kde sotva najdete okno, v němž se něco neděje a neovlivňuje budoucí události.

Ú.P.V.O. je zkrátka v dobrých rukou. Sice si hrdinové příhodu od příhody sahají na ožehavou hranici mezi životem a smrtí, knižní série jako taková se však má čile k světu. Úřad paranormálního výzkumu a obrany by se tak rozhodně zavírací doby dočkat neměl. Já budu každé nový díl totiž vítat s jásotem…

 

Ú.P.V.O.: SMRT
scénář: Mike Mignola a John Arcudi
kresba: Guy Davis
barvy: Dave Stewart
český překlad: Jan Kantůrek

V roce 2015 vydalo nakladatelství Comics Centrum.

Navigate