Žena v Afghánistánu

Americká reportérka se do české distribuce sice dostala zkraje března, přesto mne minula. (Nebo já ji.) Jakmile se však objevila na „plackách“ a honosila se poměrně lákavou anotací (zejména spojení ženské reportérky a války v Afghánistánu, stejně jako dramatu a komedie), rozhodl jsem se jí věnovat večer. A nezalitoval. 

Režisérské duo Glenn Ficarra a John Requa mi nic neříkalo, byť po prohlédnutí filmografie nejde o úplné nováčky. O to více mě překvapilo vybalancování právě oné vážné a komediální linie ve vyprávění. Předlohou se jim stala kniha, která prý (nečetl jsem) sama o sobě funkčně zachycovala dramatické situace válečného zpravodajství prostřednictvím humoru (až ironie) novinářky Kim Baker. Ta se rozhodla jednoho dne pro vypořádání se s rutinou každodenní (nezajímavé) práce a přihlásila se na misi do Afghánistánu. A, jak lze předpokládat, zde prožila notně zajímavé situace.

Americká reportérka však není „pouhou“ mozaikou různých, více či méně uzavřených epizod, má své ústřední téma, ne tolik akcentované, o to silnější. Nejen v případě Kim se totiž začne projevovat „nemoc“ těch, co s válkou dlouhodobě žijí a stává se jim denním chlebem. Sílící apatičnost vůči hrůzám, stejně jako samotné skutečnosti, že takový konflikt existuje, z lidí začne utváře chodící „chladící boxy“, neřkuli cynická monstra neschopná normálních vztahů.
Film sice nejde až do takové hloubky a existenciálních krizí, o to citlivěji však téma podsouvá skrze prosakující náznaky do situací, které tu jsou vážnější, jindy zase veskrze humorné.
A když už je řeč o humoru. Bavil jsem se skvěle. Některé hlášky hraničí s genialitou, přesto jsem nenabyl dojmu, že by s nimi tvůrci či herečtí představitelé pracovali jako se stavebním kamenem vyprávění a obrazně řečeno čekali na náš smích. Žádná křeč, vynucenost.

Americká reportérka má dost prostoru i na akci a sama o sobě nabízí atraktivnost v lokalitách a de facto samotném vhledu do operací v Afghánistánu. Tou nejzásadnější předností však jsou herci. U castingu pravděpodobně asistoval bůh, protože každá z postav si velmi rychle získala nejen mou pozornost, tak i zájem/sympatie. Na malém prostoru identifikujete její povahové rysy, zejména pak věrohodnost v zasazení do příběhu. Zkrátka tleskám vestoje.
Nic však není zcela dokonalé a i Americká reportérka má svou vadu na kráse. Má v plynutí děje několik drobných momentů, které rytmus zpomalí, především však finále jako by přišlo odjinud a obsáhlo na můj vkus přebytečně mnoho sentimentu.

(Doporučuji i bonusový materiál, velmi dobře podchycené informace, nejen z natáčení, ale i s ohledem na proces adaptace literární předlohy.)

Režie
Téma/Příběh
Vyprávění
Postavy
Styl
Herecké výkony
Technické kvality filmu
Průměr

Americká reportérka
Whiskey Tango Foxtrot
Režie: Glenn Ficcara, John Requa
Rok vzniku: 2016
Vydal: MagicBox
Nosič: Blu-RayDVD
Cena: 499 Kč, 299 Kč

 

 

 

Navigate