Zlo ze Salemu

S filmovými přepisy románů Stephena Kinga se to má komplikovaně. Buďto přistoupíte na fakt, že prakticky nebudou moci uchopit Kingův způsob výstavby příběhu a jeho zálitbu ve spletitosti dějových liniích, už kvůli celovečernímu formátu filmu, nebo se takové ambice vzdáte a budete doufat, že alespoň daná adaptace vznikla v řemeslně dovedných režisérských rukou.

Není cílem tohoto textu zaměřit se na specifičnost filmových adaptací Stephena King, jen podotknu, že pravděpodobně ty nejzajímavější a kvalitativně nejvydařenější se pojí se jmény Frank Darabont a Stanley Kubrick. Valná většina zbylých vznikala pro televizi. A sem patří i Prokletí Salemu, které právě vyšlo na Blu-Ray discích. Televizní adaptace Kinga charakterizuje nejen vesměs mizerný rozpočet, ale také fakt, že vznikaly v dobách, kdy se muselo hodně dávat pozor na nevhodnost (a krev). Proto, ačkoliv King se sexualitě coby dílčímu motivu nevyhýbá, bývají vždy cudné a šok musejí vytvářet prostřednictvím jiných postupů než explicitním násilím.

Na stranu druhou díky rozdělení na více částí do vysílání je možné, aby adaptace byla poměrně dlouhá – Prokletí Salemu čítá něco málo přes tři hodiny vysílacího času. A tak alespoň nedochází k (přílišnému) zplošťování charakterů, které vlastně u Kinga – alespoň pro mě osobně – bývají ještě zajímavější než samotné zápletky či děsuplné konflikty.

Kingovi údajně psaní Salemu šlo ztuha (v pauzách pracoval i na sáze Temná věž), výsledný román vás vtáhne, nicméně co do zápletky nepřichází zrovna s něčím nevšedním. Starý tajemný dům, prokletý zločiny z minulosti, návrat onoho Zla, pár upírů, vzrůstající nebezpečí a až apokalyptické vyústění – to jsou ingredience, které lze vlastně postupně hezky předvídat. Přesto věřím, že svého času (film vznikl v roce 1979) Prokletí Salemumuselo své diváky docela pocuchat – ostatně, dodnes si vybavuji záběry na prapodivného klauna z filmového TO, které jsem kdysi coby klučina tajně v noci zhlédl na německém kanálu, co běžel přes satelit. Kdybych měl plenu, šel bych si ji tehdy rovnou vyměnit…

A tady je tedy jakýsi klíč ke sledování Prokletí Salemu. Bát se u něj budete pravděpodobně dost těžko – máte-li alespoň základní průpravu hororovým žánrem. Ale neznamená to, že byste si jej nemohli s chutí zkouknout. Nabízí neokoukané tváře, vlastně docela průměrných herců, ale sympaticky vybudovanou atmosféru, hudební motiv a co do obsazení jednoho kvalitního člověka, Jamese Masona, známého už z Kubrickovy Lolity. Maska ústřední „potvory“ navíc mile odkazuje na otce filmového hororu, německého Nosferata.

Přepis na modrý disk je velmi solidní, byť na některých místech se prozrazuje stáří filmu a fakt, že vznikal pro televizní obrazovky.

Režie
Téma/Příběh
Vyprávění
Postavy
Styl
Herecké výkony
Technické kvality filmu
Průměr

Prokletí Salemu
Salem`s Lot
Režie: Tobe Hooper
Rok vzniku: 1979
Vydal: MagicBox
Nosič: Blu-RayDVD
Cena: 399 Kč, 199 Kč

 

 

Navigate